Rozliczenie PIT z małżonkiem nie zawsze się opłaca. Warto to dobrze przemyśleć

Wkrótce rozpocznie się składanie rozliczeń podatkowych PIT. Małżeństwa mogą zrobić to przy pomocy jednego formularza. Nie dla wszystkich będzie to korzystny wybór.

Wspólnie rozliczyć się mogą małżeństwa, które pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy lub związek zawarły w trakcie 2022 r. i pozostawały w nim do ostatniego dnia roku podatkowego. Dla wielu osób takie rozwiązania będzie korzystne. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 143

Rozliczenie z małżonkiem a Polski Ład

Przypomnijmy, rozliczenie z małżonkiem pozwala skorzystać z niższego progu podatkowego. Zarobki bowiem się sumują, są dzielone na pół i dopiero ta kwota decyduje o wysokości podatku.   

W ramach Polskiego Ładu podwyższono I próg podatkowy, co jest korzystnym rozwiązaniem. I tak od 1 stycznia 2022 r. wzrósł on z 85 528 zł do 120 000 zł. Dzięki zmianie, małżeństwa, w których jeden z małżonków zarabia powyżej 120 000 zł, a drugi zdecydowanie mniej czy też wcale, sporo zyskają. Po zsumowaniu dochodów małżonków i podzieleniu ich przez dwa (dwie osoby), może się bowiem okazać, że lepiej zarabiająca osoba nie musi płacić podatku w wysokości 32 proc. i oboje zapłacą 12-proc. PIT

PIT. Kto skorzysta na rozliczeniu z małżonkiem?

Portal e-pity podkreśla, że skorzystają też zwłaszcza małżeństwa, w których jedno z małżonków nie zarabia w ogóle. W takiej sytuacji nie może korzystać z kwoty zmniejszającej podatek, co oznacza, że przy rozliczeniu wspólnym - kwota zmniejszająca obniży dodatkowo wspólne zarobki.  

Drugi przypadek, w którym wspólne rozliczenie jest korzystne występuje wtedy, gdy jeden z małżonków zarabia niewiele, a drugi  posiada dochód roczny przekraczający pierwszy próg skali podatkowej - czyli 120.000 zł.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT. Te małżeństwa stracą na wspólnym rozliczeniu  

Z kolei niekorzystnie na wspólnym rozliczeniu wyjdą małżonkowie, którzy oboje posiadają dochód wyższy niż 30 000 zł oraz gdy ich łączny dochód wyniesie więcej niż 60 000 zł, a małżonek zarabiający mniej - posiada dochód nie niższy niż 30 000 zł, a zarabiający więcej - do 120.000 zł - wymienia portal e-pity.  

Deklarację z wnioskiem o łączne rozliczenie podatkowe wystarczy, że złoży jeden z małżonków w imieniu obojga. Nie ma również znaczenia, kto będzie figurował w zeznaniu rocznym jako podatnik, a kto, jako małżonek. Przypominamy, że podatnicy będą mogli składać zeznania PIT od 15 lutego. Rozliczyć się możemy za pośrednictwem portalu Twój e-PIT.   

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: