Rozdzielność majątkowa a ulga na dziecko 2023. Ile można odliczyć?

Zbliża się czas wypełniania deklaracji podatkowych za rok 2022. Jedną z ulg, z których można skorzystać, jest ulga prorodzinna. Co jednak, jeśli małżonkowie mają rozdzielność majątkową?

Ulga prorodzinna przyznawana jest na dziecko do 18. lub 26. roku życia (w przypadku, gdy nadal się uczy), a jej wysokość zależna jest od liczby posiadanych dzieci. Jest to jedno z najpopularniejszych odliczeń w zeznaniach PIT. Niektórzy mogą zastanawiać się jednak, co w przypadku, gdy rodzice dziecka mają zawartą rozdzielność majątkową, czyli rodzaj porozumienia, na mocy którego małżonkowie dokonują podziału majątku.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Ulga prorodzinna a rozdzielność majątkowa

TOK FM podaje, że rozdzielność majątkowa nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. "Jeżeli małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i mają podpisaną intercyzę, nie mogą jedynie rozliczać wspólnego PIT-u. Mogą jednak w swoich odrębnych deklaracjach uwzględnić ulgę na dzieci, ale tylko w przysługującej im części - kwotę ulgi na dane dziecko należy podzielić między sobą np. w stosunku 50:50" - czytamy. Stosunek podziału może być dowolny. Intercyza nie uprawnia jednak przy tym do statusu rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga na dziecko 2023 - ile wynosi?

Wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby posiadanych dzieci. W przypadku jednego dziecka możemy liczyć na 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł w sakli roku. W przypadku dwójki dzieci ulga także wynosi 92,67 zł na każde z nich. Jeśli natomiast mamy trójkę pociech, możemy już liczyć na 166,67 zł miesięcznie na trzecie z nich. Na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymamy natomiast 225 zł miesięcznie. 

"Rozliczyć ulgę można nie tylko za pełne miesiące macierzyństwa, ale również za miesiąc, w którym dziecko się urodziło. Nie ma przy tym znaczenia, którego dnia miesiąca nastąpił poród - ulga przysługuje za cały miesiąc" - podaje portal e-pity.pl.

Warto także pamiętać, że w przypadku ulgi prorodzinnej istnieje kryterium dochodu. Ulga podatkowa na pierwsze dziecko limitowana jest wartością przychodu rodzica. To 112.tys. zł łącznie lub w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko.

Więcej o: