Emeryci, którzy dorabiali, mogą dopłacić do PIT. Znamy kwoty. "Zaskoczenie, niedowierzanie, rozpacz"

Ile dopłaty do podatku może czekać emeryta, który pobierał w 2022 roku 2500 zł, ale dorabiał na 1/3 etatu? Czy pracujący emeryci mają szansę na zwrot podatku? W rozmowie z next.gazeta.pl wyjaśnia to Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Zwrot podatku dla emeryta, który w 2022 roku dorabiał do świadczenia? A może jednak dopłata? Możliwe scenariusze dla tych, którzy pobierają emerytury przeanalizował w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Ekspert ostrzega, że seniorzy, którzy zalogują się do usługi Twój e-PIT - dostępnej od 15 lutego - by sprawdzić swój PIT 2022/2023, mogą się rozczarować. Mogą też zdarzyć się pozytywne zaskoczenia - to, czy czeka nas zwrot, czy dopłata zależy bowiem od wielu różnych czynników. 

Emerytura, a do tego praca? Niektórzy emeryci mogą się rozczarować

- Z dopłatami podatku mogą się spotkać niektórzy pracujący emeryci. Wynika to m.in. z niekorzystnych zmian, wprowadzenia mechanizmu rolowania zaliczek. A więc przeliczenie podatku według zasad, które obowiązywały przed Polskim Ładem, by pobierany podatek był mniejszy. Teraz ten podatek w wielu przypadkach właśnie wróci do budżetu - mówi ekspert. 

Dopłaty dla emeryta z emeryturą 2500 zł i dodatkowo zatrudnionego na 1/3 etatu wyniesie ok. 200 zł.  Jednak również u podatników mogą wystąpić nadpłaty. Wszystko jest uzależnione, jak był u nas pobierany podatek, kiedy byliśmy zatrudnieni, jakie źródło przychody

- stwierdził.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Twój e-PIT dostępny. Jedni będą zadowoleni, inni wpadną w rozpacz

Ekspert podkreśla, że trudno podać inne przykłady, które pozwoliłby systemowo określić, jakie grupy emerytów są bardziej narażone na zwrot, a jakie mniej.

Niestety, ale po zalogowaniu się do e-PIT może nas czekać zarówno zaskoczenie, niedowierzanie, jak i wręcz rozpacz. Z pewnością zadowoleni będą podatnicy, którzy dostaną zwrot

- mówi.

Waloryzacja emerytur 2023

Emeryci są jednak w o tyle dobrej sytuacji, że już w marcu otrzymają wyższe świadczenia. Waloryzacja emerytury w 2023 roku będzie rekordowo wysoka. Podwyżka wyniesie co najmniej 250 zł.

Z jednej strony oznacza to, że niektórzy seniorzy w marcu dostaną pieniądze, które pozwolą im na przynajmniej częściowe pokrycie ewentualnej dopłaty do podatku. Dla części emerytów waloryzacja będzie oznaczać podatkowe konsekwencje w roku przyszłym. Niektórzy przekroczą bowiem kwotę wolną od podatku i będą musieli odprowadzić PIT. Sprawdź w tabeli, ile zapłacisz.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: