Jak rozliczyć PIT 2022/2023? Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37? Ekspert poleca prosty sposób

Ruszył sezon na rozliczenia PIT. Na co trzeba zwracać uwagę przy wypełnianiu formularza PIT-37? Grzegorz Grochowina z KPMG wyjaśnia w "Studiu Biznes", że automatyczne rozliczenie nie zawsze będzie dla nas korzystne, a w niektórych przypadkach może wręcz zaszkodzić.
Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Od 15 lutego w systemie Twój e-PIT dostępne są zeznania podatkowe za rok 2022. Polacy mogą sprawdzać, czy przysługuje im zwrot podatku. Może się też okazać, że to oni muszą oddać fiskusowi pieniądze. Przy rozliczaniu się można skorzystać z licznych ulg, ale jest jeden warunek - PIT należy wypełnić samodzielnie.

PIT za 2022. Jak rozliczyć PIT? Na co trzeba uważać?

Ulga na dziecko bądź na internet, czy darowizna nie odliczy się sama, a Urząd Skarbowy nie przypomni nam o tym. W takim razie, na co trzeba zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37? Którą pozycję trzeba dokładnie sprawdzić?

Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce, wyjaśnia w "Studiu Biznes", jak rozliczyć PIT, gdy mamy wielu pracodawców. - Możemy sobie zrobić proste zadanie matematyczne: zsumować poszczególne pozycje z kolumny zaliczki z PIT-11 i zobaczyć, czy suma pozycji jest równa sumie zaliczek, który jest np. w PIT-37 - powiedział.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekspert apeluje również, aby sprawdzać, czy nadal przysługuje nam prawo do ulgi, z której korzystaliśmy wcześniej. - Urząd jest tak dobry, że automatycznie wprowadza np. ulgę na dzieci. Może się okazać, że już nie spełniamy warunków. To jest druga strona medalu - powiedział.

Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl

Więcej o: