Polski Ład wprowadził niemałe zamieszanie w rozliczeniach PIT. Przykładowo wprowadzono, a następnie zlikwidowano z mocą wsteczną ulgę dla klasy średniej. Jednak Krajowa Administracja Skarbowa obliczy niektórym podatnikom tzw. hipotetyczny podatek należny.
- W przypadku niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej może być korzystniejsze. Z naszych szacunków wynika, że dotyczy to jednego na tysiąc podatników. Aby żaden z nich nie stracił korzyści, to administracja skarbowa obliczy mu tzw. hipotetyczny podatek należny - wyjaśnił Mariusz Gojny, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Do obliczenia tego hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie dane ze złożonych przez podatników rozliczeń podatkowych. Resztą obliczeń zajmie się system, który automatycznie obliczy kwotę hipotetycznego podatku należnego. Jeżeli się okaże, że podatek wyliczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej jest dla podatnika korzystniejszy, to urząd skarbowy poinformuje go o tym - zapewnił.
Dla własnej wiedzy można skorzystać z kalkulatora hipotetycznego podatku należnego przygotowanego przez resort finansów. Jak informuje ministerstwo na stronie podatki.gov.pl, mogą z niego skorzystać ci, których "przychody pochodzą ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej i wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł".
Przy sprawdzaniu można wybrać wspólne rozliczenie w przypadku śmierci małżonka, jeśli: w roku podatkowym była wspólność majątkowa, małżeństwo zawarte było przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego upływie, jednak przed złożeniem zeznania podatkowego.
Aby jednak skorzystać z wyliczeń trzeba mieć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 (29) lub PIT-36 (30) za 2022 rok oraz PIT-11 lub PIT-40A/11A (także za ubiegły rok) otrzymane od płatników.
O rozliczeniu PIT za 2022 rok, Polskim Ładzie i uldze dla klasy średniej pisaliśmy też w poniższym artykule: