Nieoficjalnie: Narzeczona asystenta Kaczyńskiego wicedyrektorką w KGHM

Narzeczona Michała Moskala, asystenta Jarosława Kaczyńskiego, który zaręczył się z nią w kopalni Bogdanka, została wicedyrektorką w państwowej spółce KGHM Polska Miedź i zarabia ok. 20-30 tys. złotych miesięcznie - podaje OKO.press.

Pod koniec grudnia w kopalni Bogdanka odbyły się zaręczyny Michała Moskala, jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. W tym celu górnicy na pół godziny wstrzymali eksploatację węgla. Natomiast na początku lutego serwisy OKO.press i Frontstory.pl ustaliły we wspólnym śledztwie, że wybranka działacza PiS to 28-letnia Maria Cholewińska, założycielka pozarządowego Instytutu im. Kazimierza Promyka. "Aktywność [Cholewińskiej] w sektorze NGO wspierają finansowo rządowe fundusze i fundacje spółek Skarbu Państwa" - czytamy.

Narzeczona Michała Moskala, asystenta prezesa PiS, wicedyrektorką w KGHM?

"Ta pani jest teraz wicedyrektorką w KGHM" - przekazał anonimowy informator w rozmowie z OKO.press. Serwis ustalił nieoficjalnie, że Maria Cholewińska pracuje na stanowisku głównego specjalisty i zarazem zastępcy dyrektora Departamentu Nowych Kierunków Biznesowych. "Na tym stanowisku może zarabiać około 20-30 tysięcy złotych miesięcznie" - dodano.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podkreślono jednocześnie, że to prawdopodobnie tylko szacunki, gdyż sześć lat temu, jak pisał dziennik "Parkiet", dyrektorzy w KGHM zarabiali około 25 tys. zł, natomiast od tamtego czasu spółka kilkakrotnie podnosiła pensje. "W 2021 roku średnie wynagrodzenie wynosiło 13,5 tys. zł. Rok później związki zawodowe w KGHM wywalczyły podwyżkę o 10 proc., a obecnie negocjują podwyżkę o kolejne 20 proc." - czytamy.

KGHM nie udzieliła odpowiedzi w powyższej sprawie. Spółka nie potwierdziła doniesień OKO.press, według których Maria Cholewińska miałaby zostać tam zatrudniona.
Zapytaliśmy Marię Cholewińską o jej pracę w państwowej spółce i czekamy na odpowiedź. 

Narzeczona asystenta PiS - kim jest?

Narzeczona Michała Moskala, asystenta prezesa PiS, studiowała Górnictwo i Geologię na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W studenckim biogramie napisała kiedyś, że "w wolnym czasie odwiedza kopalnie i zbiera nowe skały do swojej kolekcji". Na studiach wstąpiła do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którego szefem był wówczas Michał Moskal. "W 2017 roku przejęła od niego władzę nad stowarzyszeniem" - pisze OKO.press.

Po ukończeniu studiów Cholewińska została zatrudniona w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wrześniu 2021 r. stała się dyrektorką Departamentu Transformacji Ciepłownictwa. W międzyczasie, w 2019 r. utworzyła ze znajomymi Instytut im. Kazimierza Promyka. Przez rok była jego prezeską, do dziś zasiada w jego radzie.

Zobacz wideo Powyborcze zmiany w rządzie? "Skupiamy się na przekonaniu Polaków"
Więcej o: