Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Padła data. Wiemy, ile wyniesie świadczenie

13. emerytura również i w tym roku będzie wypłacana seniorom. Ile wyniesie świadczenie? Kiedy seniorzy otrzymają "trzynastkę"? Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, kiedy pieniądze mogą trafić na konta.

13. emerytura przysługuje tym seniorom, którzy do 31 marca pobierają świadczenia, takie jak: emerytury, renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Tegoroczna "trzynastka" zostanie podwyższona za sprawą waloryzacji.

13. emerytura 2023 - kiedy wypłata?

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w środę na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że wypłaty 13. emerytury rozpoczną się w kwietniu. Zaznaczyła jednocześnie, że część świadczeniobiorców może otrzymać wypłaty w maju, albo w czerwcu. 13. emerytura będzie wypłacona w kwocie zwaloryzowanej, czyli 1588 zł brutto.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Na rękę jest to 1445 zł, bo odprowadzana jest składka zdrowotna. Jest to świadczenie powszechne, wypłacane każdemu emerytowi. Na 31 marca ustalamy, czy jest prawo do 13. emerytury, czyli czy jest pobierana emerytura, czy też renta socjalna lub rodzinna - mówiła ministerka Marlena Maląg.

13. emerytura 2023 mogłaby być wyższa. Wszystko przez jedno rozporządzenie

Jak wylicza z kolei "Fakt", trzynastka 2023 będzie wynosić od 1254 do 1445 zł. Gdyby jednak rząd wprowadził rozporządzenie obowiązujące w zeszłym roku, wszyscy otrzymaliby drugą z kwot. Teoretycznie więc brak wprowadzenia przepisów skutkuje tym, że część seniorów na konto dostanie nawet o 190 zł mniej.

Trzynasta emerytura w pełnej kwocie (1445 zł), trafi do nielicznej grupy osób, które otrzymują emeryturę na poziomie 700 zł. Im świadczenie wyższe, tym kwota dodatkowego przelewu mniejsza. Różnice nie są duże, jednak widoczne. I tak senior, który obecnie otrzymuje 2000 zł emerytury brutto, z tytułu "trzynastki" dostanie 1279,40 zł. To o ok. 160 zł mniej niż wynosiłaby wysokość przelewu, gdyby obowiązywało zeszłoroczne rozporządzenie.

Ci, którzy otrzymują dość wysokie emerytury - 5000 zł brutto, otrzymają trzynastkę w wysokości 1254,80 zł. Brak rozporządzenia też obniży ich świadczenie - w tym wypadku o 190 zł. Dla osoby, która odbiera co miesiąc 5000 zł brutto strata 190 zł może być jednak mniej odczuwalna, niż utrata 160 zł kogoś, kto co miesiąc ma jedynie 2000 zł brutto.

Ile wynoszą emerytury i jak będą rosnąć? Czyje świadczenia wzrosną najmocniej? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/emerytury

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: