Nowe urlopy w Kodeksie pracy. Są pewne haczyki. O czym warto wiedzieć?

Bezpłatny urlop opiekuńczy, urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z powodu "działania siły wyższej" - w tych kwestiach nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje zmiany. Są jednak pewne haczyki.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy. Dotyczy ona między innymi urlopów i czasu pracy, w tym urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z dyrektywą unijną Polska powinna była wprowadzić zmiany jeszcze w sierpniu 2022 roku. 

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać kontrole PiP po nowelizacji ustawy? Ekspert tłumaczy

Zmiany w Kodeksie pracy - bezpłatny urlop opiekuńczy

Pracownik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu (lub innej bliskiej osoby, z którą zamieszkuje pracownik). Wiceminister zaznaczył, że muszą one wspólnie zamieszkiwać w gospodarstwie domowym.

"By skorzystać z wolnego, trzeba będzie złożyć wniosek u pracodawcy - nie będzie potrzebne żadne zwolnienie czy zaświadczenie od lekarza. Co jednak ważne - za czas takiego urlopu opiekuńczego pracownikowi nie będzie przysługiwała pensja - urlop będzie bezpłatny. Rząd nie zgodził się, by za ten czas wypłacać wynagrodzenie" - wyjaśnia "Fakt". Urlop ten będzie przysługiwać niezależnie od dwóch dni, jakie można wziąć w ciągu roku na opiekę nad dzieckiem, a także niezależnie od urlopu wypoczynkowego. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowelizacja Kodeksu pracy a urlop ojcowski i zwolnienie z pracy "z powodu działania siły wyższej"

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami uniezależnione zostanie prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu rodzicielskiego od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza, w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalną część tego urlopu, w wymiarze do dziewięciu tygodni, dla każdego z rodziców (do tej pory urlop ojcowski trwał tylko dwa tygodnie). Mężczyzna na skorzystanie z "tacierzyńskiego" będzie miał już jednak nie dotychczasowe dwa lata, a rok. Wprowadzony zostanie 70-procentowy zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

W nowelizacji Kodeksu pracy zostanie wprowadzona także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej". Będzie ono możliwe do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym (w przypadku osoby pracującej na pełnym etacie). Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Więcej o: