Kalkulator ZUS obliczy wysokość przyszłej emerytury - od teraz zrobisz to sam. Jak? [PORADNIK]

Jak wyliczyć wysokość przyszłej emerytury? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych świadczeniobiorców. Odpowiedź na nie ma dać nowy kalkulator emerytalny ZUS. Jak działa?

Poprzedni kalkulator emerytalny pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę na kolejne lata, ale żeby się dowiedzieć, jakie świadczenia nam się będzie należało, trzeba było udać się do obsługi klienta w oddziale ZUS lub skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Teraz każdy będzie mógł sprawdzić wysokość przyszłej emerytury samodzielnie.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Kalkulator emerytalny ZUS - dla kogo jest skierowany?

Kalkulator emerytalny działa na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i pozwala na samodzielne wyliczenie przyszłego świadczenia. Zrobić to mogą jedynie te osoby, które jeszcze nie pobierają emerytury. Warto podkreślić, że wyniki obliczeń kalkulatora nie są gwarancją, że przyszłe rozliczenie będzie wypłacane w tej kwocie. Pozwala jednak zorientować się, jaka emerytura może nas czekać. 

Symulacja prowadzona jest na nowych zasadach przyznawania emerytur. "Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę:

  • bieżący miesiąc - jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat,
  • miesiąc urodzin - jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast klient wybierze kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach" - informuje ZUS.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kalkulator emerytalny ZUS - jak wyliczyć przyszłą emeryturę?

Na początku należy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych na ZUS - można to zrobić klikając w ten link. Następnie szukamy zakładki "Ubezpieczony" i po jej kliknięciu z lewej strony pojawi się hasło "Kalkulator emerytalny". Wybierając tę opcję możemy przejść do obliczenia przyszłego świadczenia.

Wcześniej jednak musimy wybrać jedną ze trzech opcji: "Emerytura na nowych zasadach", "Emerytura na dotychczasowych zasadach" oraz "Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne". Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku powinny wybrać pierwszą z wymienionych opcji. Po kliknięciu pojawi się okno "Dane wejściowe". 

Jak podaje ZUS, w nowym oknie należy podać wszystkie wymagane informacje - część z nich wypełni się automatycznie. Po wypełnieniu wszystkich pól należy kliknąć w opcję "Oblicz". Wówczas pojawi się "okno obliczeń" z prognozowaną wysokością przyszłego świadczenia. Poza kwotą znajdzie się też krótkie wyjaśnienie dotyczące tego, że podane wyniki zależą od wielu czynników, w tym od tych, o których jeszcze nie wiemy, a które mogą wpłynąć na wysokość emerytury. 

Poza prognozą kalkulator emerytalny przekaże nam dane, takie jak:

  • stan konta i subkonta ZUS w momencie przejścia na emeryturę;
  • kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne bez składek na OFE i subkonto;
  • kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Więcej o: