Czternaste emerytury czeka rewolucja? Rząd miesza przy terminie wypłat. Emerytom może się to nie spodobać

Termin wypłaty czternastej emerytury może ulec zmianie. Wszystko przez zapis o "elastycznym" czasie wypłaty tego świadczenia, który przewiduje projekt ustawy wprowadzający świadczenie na stałe. Wśród ekspertów budzi to wątpliwości, że czternastki będą wypłacane w celach politycznych.

14. emerytura według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego miała być świadczeniem stałym. Rząd także chce, aby 14. emerytura została wprowadzona na stałe i tym samym PiS, w roku wyborczym prawdopodobnie dotrzyma obietnicy, którą złożył lata temu

- Mamy przygotowany już projekt w ministerstwie, ten pójdzie teraz do konsultacji, w miarę szybkich - zapowiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w Programie 1. Polskiego Radia. Z kolei ministerka Marlena Maląg ogłosiła, że rząd przyjmie projekt ustawy jeszcze w tym miesiącu.  

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Czternastki z elastycznym terminem wypłat

Będąc gościnią Polskiego Radia, Maląg -  jak przytacza portal Investing - zdradziła jeszcze jedną rzecz. Otóż ustawa w obecnym kształcie przewiduje elastyczny zapis dot. czasu wypłaty świadczenia. Minister do spraw zabezpieczenia społecznego ma go określać w rozporządzeniu i co roku wskazywać datę wypłaty czternastego świadczenia. Eksperci alarmują, że to zła wiadomość dla wielu seniorów.  

- Emeryci, którzy z czternastek finansują większe wydatki np. zakup lodówki czy rehabilitację, teraz nie będą wiedzieli, kiedy dostaną pieniądze. Seniorzy tak naprawdę nie będą pewni, czy te pieniądze będą, czy nie będę wypłacone. Politycy będą chcieli je wypłacać na pewno przed wyborami. Te kilkanaście miliardów stanie się zabawką w rękach polityków - mówi w rozmowie z "Faktem" dr Tomasz Lasocki ekspert z Wydziału Prawa i Administracji UW. 

Z drugiej jednak strony, pomimo zapowiedzi o elastyczności, ministerka mówiła, że planowo będzie to druga połowa roku, a dokładniej przełom sierpnia i września, czyli tak jak było do tej pory.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura. Kto dostanie świadczenie?

Po waloryzacji tegoroczna "czternastka" byłaby wypłacana w kwocie 1588,44 zł brutto. Podobnie jak w przypadku 13. emerytury, seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze. Świadczenie ma zostać wypłacone na przełomie sierpnia i września  

14. emerytura w pełnej wysokości zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekroczy 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekroczy tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę", a więc dodatkowe świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone. 

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: