Wyjazd do sanatorium. Jak długo czeka się w kolejce? Komu i na jakich zasadach przysługuje?

Pobyt w sanatorium ma na celu poprawę naszego stanu zdrowia zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Do niedawna był to jednak przywilej, na który czekało się nawet dwa lata. Czas oczekiwania na turnus w uzdrowisku liczy się obecnie w miesiącach. Na jakich zasadach możemy się o niego ubiegać?

Według danych pozyskanych od Narodowego Funduszu Zdrowia przez dziennik "Fakt", w najgorszej sytuacji są mieszkańcy województwa śląskiego, gdzie lista na wyjazdy do uzdrowiska przekracza pułap 40 tys. osób. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie z wynikiem 31 tys. oczekujących. Obecny czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium waha się w granicach od 3 do 12 miesięcy. Na turnus wypoczynkowy najszybciej dostaną się mieszkańcy województwa lubelskiego.

Kto może wyjechać do sanatorium?

Na turnus w uzdrowisku może pojechać każda osoba, która otrzymała odpowiednie skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument ten należy złożyć w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, przypisanym do naszego miejsca zamieszkania. Skierowanie może zostać dostarczone tam przez nas osobiście, wysłane pocztą lub wysłane przez lekarza, który je nam wystawił. Na złożenie dokumentu mamy 30 dni od daty jego wystawienia, w przeciwnym wypadku straci on ważność.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kuracjusze (zdjęcie ilustracyjne) Pojechał do sanatorium, pił przez trzy tygodnie

Jak ubiegać się o turnus w sanatorium?

Każde skierowanie zostaje zarejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. Jeśli na tym etapie w złożonych przez nas dokumentach wystąpią jakieś braki, NFZ poprosi o ich uzupełnienie. Następnie skierowanie zostaje przekazane w ręce lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który wydaje ostateczną decyzję. Na odpowiedź urząd ma 30 dni, które mogą zostać wydłużone o dodatkowe 14 dni ze względów proceduralnych.

W przypadku odmowy otrzymasz wiadomość zwrotną z uzasadnieniem, od której nie przysługuje ci odwołanie. Jeśli skierowanie zostanie potwierdzone, ale zabraknie wolnego miejsca w ośrodkach uzdrowiskowych, zostaniesz wpisany na listę oczekujących. Informację o zakwalifikowaniu się do wyjazdu otrzymasz listownie, wraz z indywidualnym numerem skierowania i przewidywalnym czasie oczekiwania na realizację turnusu zdrowotnego. Gdy zwolni się miejsce w ośrodku, zostaniesz powiadomiony przez NFZ o miejscu i czasie trwania wyjazdu, najpóźniej 14 dni przed datą jego rozpoczęcia.

Waloryzacja emerytur i(zdjęcie ilustracyjne) Waloryzacja emerytur 2023. Świadczenia wzrosną już 1 marca. O ile?

Wyjazd do sanatorium. Za co zapłacisz?

Jadąc na turnus rehabilitacyjny, przygotuj się na pokrycie części kosztów wyjazdu. Samodzielnie zapłacisz za dojazd i powrót z wybranego sanatorium. Częściową opłatę uiścisz również za wyżywienie i zakwaterowanie. Pobierana od kuracjuszy maksymalna opłata uzdrowiskowa wynosi obecnie 4,83 zł za dzień.

Dokładne informacje na temat kosztów wyjazdu do uzdrowiska znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Więcej o: