Waloryzacja emerytur 2023. Świadczenia wzrosną już 1 marca. O ile?

W środę 1 marca wzrosną renty i emerytury Polaków - wszystko dzięki corocznej ustawowej waloryzacji. Rząd musi więc podnieść kwoty świadczeń emerytów. W tym roku zagwarantowana jest minimalna wysokość podwyżki na poziomie 250 złotych brutto.

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska powiedziała niedawno, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie równy średniej rocznej inflacji w gospodarstwach domowych seniorów. W Polskim Radiu 24 przypomniała, że od 1 marca świadczenia wzrosną o 14,8 procent, co - jak zaznaczyła - będzie kosztowało ponad 44 miliardy złotych.

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

Waloryzacja emerytur 2023. Świadczenia wzrosną od marca

Prof. Uścińska stwierdziła, że wskaźnik waloryzacji jest wyliczany tak, aby był korzystniejszy dla seniorów. - Uwzględniany jest zawsze ten wyższy z dwóch wskaźników: inflacja ogółem albo inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - przypomniała. Dodała również, że waloryzacja ma także element kwotowy, co gwarantuje, że podwyżka nie będzie niższa niż 250 złotych.

Oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie z 1338,44 zł brutto, czyli około 1218 zł na rękę do 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. O 250 zł zwiększą się świadczenia osób, w przypadku których waloryzacja procentowa dawałaby niższą skalę podwyżki. Szczegółowe wyliczenia znaleźć można w tekście poniżej: 

Szefowa ZUS podkreśliła, że w ostatnich latach świadczenia emerytalne i rentowe rosły ponad proporcjonalnie do wartości inflacji. - W ostatnich latach rząd zapewniał ponad proporcjonalny wzrost najniższych świadczeń, dzięki waloryzacji kwotowej i ponad proporcjonalnemu podnoszeniu emerytury minimalnej - stwierdziła i podkreśliła, że waloryzacja świadczeń jest wyższa niż średnioroczna inflacja, która - jak przypomniała - wyniosła w ubiegłym roku 14,4 procent. Według przyjętej przez rząd i podpisanej przez prezydenta ustawy waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2023 r. miała natomiast wynieść 13,8 proc. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja emerytur i rent - jak jest obliczana?

Zgodnie z ustawą przy obliczaniu wskaźnika waloryzacji brany jest pod uwagę średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W styczniu Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 roku, w stosunku do 2021 roku, wyniósł 114,4, co oznacza, że ceny wzrosły średnio o 14,4 proc. 

Jak pisaliśmy, środowa waloryzacja oznacza, że świadczenia ponad 100 tysięcy seniorów wzrosną o około tysiąc złotych brutto. Więcej na ten temat przeczytać można w tekście poniżej:

Więcej o: