Tańszy gaz obejmie więcej firm. Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu - poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Od 1 kwietnia obowiązywać będzie maksymalna cena gazu na poziomie 200,17 zł/MWh. Skorzystają z niej piekarnie i cukiernie, co zapowiadali na początku lutego premier Mateusz Morawiecki oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Tani gaz otrzymają nie tylko piekarnie i cukiernie. Waldemar Buda: Bardzo dobra wiadomość

Jednak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której grupa podmiotów zostanie rozszerzona. Jak czytamy w noweli, na mrożeniu cen gazu skorzystają nie tylko piekarnie i cukiernie, ale też spółdzielnie spożywcze.

"To bardzo dobra wiadomość, na którą czekali właściciele piekarni i cukierni, ale również konsumenci. Szacujemy, że z pomocy skorzysta ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw" - powiedział Waldemar Buda, cytowany w komunikacie. "Wsparcie, które pomoże zachować ciągłość działania, dotrze przede wszystkim do małych, rodzinnych piekarni. Pomocą zostaną też objęte spółdzielnie spożywcze - to wynik naszych konsultacji z branżą piekarniczą" - dodał.

Ceny gazu będą niższe od 1 kwietnia

Z maksymalnej ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie (kod PKD 10.71.Z), w tym spółdzielnie spożywcze. Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni.

Wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat. Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe, będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

Więcej o: