Sowite "trzynastki" dla prezydentów miast. Pójdą na to miliardy. Kto zyskał najwięcej?

Państwo przeznaczy ok. 10 mld zł na tegoroczne "trzynastki" dla urzędników i prezydentów miast. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk dostał 21,5 tys. zł. Z kolei prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki otrzymali po 21 tys. zł trzynastej pensji - podaje "Fakt". Rekordzista zyskał jednak jeszcze więcej.

Emeryci wkrótce będą otrzymywać 13. emerytury. Tymczasem "trzynastki", czyli tzw. trzynaste pensje już zostały wypłacone większości pracownikom sfery budżetowej. "W ustawie budżetowej na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego została zaplanowana kwota 3,6 mld zł" - podaje "Fakt", który powołuje się na Ministerstwo Finansów. Wydatki w samorządach, gdzie również wypłacane są "trzynastki", mogą pochłonąć ponad 6 mld zł.

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

"Trzynastki" dla urzędników i prezydentów. Kwoty robią wrażenie

"Trzynastki" już zostały wypłacone urzędnikom i prezydentom w wielu miastach. W Krakowie na trzynastą pensję przeznaczono ponad 18 mln zł, a pracownik otrzymał tam średnio 6 tys. zł "dodatkowej pensji" - podaje "Fakt". W Łodzi jeszcze nie wypłacono "trzynastek", a urzędy miast w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu nie podały dziennikowi tej informacji.

Ile dostali prezydenci poszczególnych miast? Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa otrzymał 21,9 tys. zł brutto "trzynastki", a prezydent Lublina Krzysztof Żuk dostał 21,5 tys. zł. Z kolei prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki otrzymali po 21 tys. zł trzynastej pensji. W pozostałych przypadkach kwoty wahają się od 13,7 do 21 tys. zł brutto.

"Trzynastki". Jak oblicza się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego zależy od sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje "trzynastka". Przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie to ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje.

Więcej o: