Coraz większy chaos we Francji w związku z przeforsowaniem przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona reformy systemu emerytalnego. W nocy z soboty na niedzielę w Paryżu przeciwnicy zmian starli się z policją. Oprócz wielotysięcznych protestów na ulicach, co jakiś czas strajkują pracownicy kolei czy spółek odpowiedzialnych za wywóz śmieci w miastach, jak to ma miejsce np. w Paryżu.
Zmianom sprzeciwiają się również związki zawodowe w sieci rafinerii TotalEnergies obsługującej dostawy produktów ropopochodnych do stacji paliw.
W efekcie na niektórych stacjach na północy i południowym wschodzie kraju zaczyna brakować paliwa. Informuje o tym w niedzielę dziennik "Le Figaro". W części departamentów w kraju benzyny nie ma nawet w co czwartej placówce.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Smród od zwałów śmieci, które piętrzą się na ulicach
W związku ze strajkiem pracowników komunalnych tony śmieci piętrzą się na ulicach Paryża. Strajk "śmieciowy" ma miejsce w połowie (10 z 20) dzielnic francuskiej stolicy - tych, w których śmieci odbierają firmy zarządzane przez miasto. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym tekście:
Protesty w całej Francji wybuchły po tym, jak rząd, korzystając z konstytucyjnego prawa, zdecydował się przyjąć reformę emerytalną bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym (ustawę przegłosował Senat). W odpowiedzi dwie partie opozycyjne złożyły dwa osobne wnioski o wotum nieufności wobec rządu premierki Elisabeth Borne.
Podwyższenie wieku emerytalnego było częścią zwycięskiego programu wyborczego prezydenta Emmanuela Macrona.
"Le Figaro" zaznacza, że od reelekcji w maju 2022 r. poparcie dla prezydenta Emmanuela Macrona spadło do 28 proc., czyli o 13 punktów proc. Najniższy poziom (23 proc.) osiągnęło w grudniu 2018 r., w apogeum demonstracji "żółtych kamizelek". W całej Francji kierowcy protestowali wówczas przeciwko zapowiadanym podwyżkom cen paliw i polityce prezydenta Macrona.
Do tej pory wiek emerytalny we Francji należał do najniższych w Unii Europejskiej. Francuzi kończą aktywność zawodową średnio w wieku 62,3 lat, a pozostali mieszkańcy UE przechodzą na emeryturę średnio w wieku 63,8 lat. Np. w Hiszpanii wiek emerytalny to 67 lat. W Polsce dla kobiet wynosi on 60, a dla mężczyzn - 65 lat.