Prof. Litwiniuk o sytuacji w RPP: Nastąpiła refleksja. Prezes Glapiński stanął na wysokości zadania

- Jesteśmy od modelu jeszcze dość daleko, ale w kluczowych sprawach nastąpiła refleksja i zbliżenie - tak o pracy w Radzie Polityki Pieniężnej mówił w środę w Studiu Biznes członek RPP dr hab. Przemysław Litwiniuk. Jak dodał, "jakościowo mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją i tutaj pan prezes Glapiński stanął na wysokości zadania".

W ubiegłym roku głośno było o konflikcie między niektórymi członkami Rady Polityki Pieniężnej a Narodowym Bankiem Polskim.

"Na kłamstwach nie uda się budować niczego konstruktywnego. Debata zeszła na to, czy drzwi się da otworzyć, czy działa telefon, czy da się dobrze zjeść i dostać zwrot za benzynę - do tego codzienne wywiady i wpisy w mediach społecznościowych" - twierdził NBP w jednym z komunikatów.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 149 [zawiera autopromocję]

Służby prasowe NBP zarzucały też niektórym członkom RPP, że nie zapoznają się dostarczanymi analizami.

Jeden z członków RPP, dr hab. Przemysław Litwiniuk, wskazywał natomiast, że z regulaminu RPP usunięto w listopadzie 2021 r. zapis umożliwiający członkom rady otrzymywanie na bieżąco materiałów o charakterze statystycznym, informacyjnym i analitycznym.

- Twierdzenie, że jest tak, jak było, jest pozbawione podstaw faktycznych. To twierdzenie jest skrajnie nieprawdziwe - mówił w październiku członek RPP w TVN24. Podkreślał też, że "nie jest prawdziwe twierdzenie, że prezes NBP proponował członkom RPP powrót do częstotliwości spotkań sprzed pandemii, czyli dwa razy w miesiącu".

Prof. Litwiniuk o sytuacji w RPP: W kluczowych sprawach nastąpiła refleksja

Jaka obecnie atmosfera pracy w Radzie Polityki Pieniężnej? O to pytała prof. Przemysława Litwiniuka w środowym Studiu Biznes Karolina Hytrek-Prosiecka.

- Jesteśmy od modelu jeszcze dość daleko, ale w kluczowych sprawach nastąpiła refleksja i zbliżenie, mamy dwudniowe posiedzenia od stycznia, mamy długie, efektywne rozmowy z analitykami na tych posiedzeniach - relacjonował członek Rady Polityki Pieniężnej.

Prof. Litwiniuk zaznaczył, że nadal ma "pewne zastrzeżenia, które artykułuje" i postuluje "poprawę uwarunkowań".

- Mimo pewnych zastrzeżeń (...) mogę powiedzieć, że jakościowo mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją i tutaj pan prezes Glapiński stanął na wysokości zadania - podsumował.

Więcej o: