Polacy skarżą się na coraz gorszą jakość ubrań. "Producenci najczęściej oszukują mężczyzn"

Prawie połowa Polaków skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według ekspertów problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę - oceniają specjaliści.

Niemal co drugi badany Polak (49 proc.), kupując w ostatnim półroczu lub roku ubrania, zauważył, że pogorszyła się ich jakość. Tak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego dla Grupy SkipWish. Konsumenci obserwują, że teraz nawet renomowane marki szyją odzież ze słabszych gatunkowo materiałów i stosują tańsze zamienniki. Przykładowo, producenci zastępują tkaninę ze stuprocentowej bawełny podobną, ale ze sporą domieszką poliestru. 

Tylko nieco ponad 20 proc. badanych nie zauważyło żadnych zmian. Niecałe 22 proc. konsumentów stwierdziło, że nie ma na ten temat dostatecznej wiedzy. Blisko 6 proc. ankietowanych nie pamiętało, czy wcześniej jakość odzieży była lepsza. Z kolei lekko ponad 3 proc. respondentów w ogóle nie interesuje ten temat.

Zobacz wideo Litwiniuk: Wakacje kredytowe powinny być adresowane do osób potrzebujących

Ubrania gorszej jakości? Klienci patrzą na ceny, a producenci liczą koszty

"Skoro tyle osób zauważa ten problem, to może znaczyć, że producenci zaczęli porządnie oszczędzać na materiałach, bo - jak wiemy przecież z wielu badań rynkowych - konsumenci naprawdę bardzo rzadko czytają etykiety lub metki podczas kupowania ubrań" - komentuje Maciej Tygielski, wieloletni ekspert rynku retailowego z Grupy SkipWish.

Uważam, że problem dotknął marki zarówno ekonomiczne, jak i premium. Niemniej te drugie bardzo długo broniły się przed obniżeniem oferowanej jakości

- dodaje Maciej Tygielski.

Ponad 61 proc. ankietowanych uznało, iż pogorszenie jakości dotyczy zarówno ubrań krajowych, jak i zagranicznych. Niecałe 19 proc. respondentów wskazało na odzież pochodzącą z innych krajów, a przeszło 10 proc. - na wyprodukowaną u nas. Więcej niż 3 proc. konsumentów stwierdziło, że nie zwraca na to uwagi. Z kolei 3 proc. uznało, że nie pamięta tego. I tyle samo osób nie potrafiło tego ocenić.

Dla większości klientów najważniejsza jest cena, a dla producentów liczą się koszty. "Problem oczywiście jest globalny. Nie ma właściwie znaczenia, czy producent jest z Polski, z Niemiec czy z Chin. Dlatego wyeliminowanie takich praktyk na rynku będzie procesem bardzo trudnym i długotrwałym" - zauważa Ewa Polkowska, wykładowczyni materiałoznawstwa w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubiorów w Warszawie.

ubrania (zdjęcie ilustracyjne) Podatek od sprzedaży na Vinted. Kto musi zapłacić za handel ubraniami?

Kto najczęściej sprawdza jakość ubrań? 

O stosowaniu coraz gorszych lub tańszych materiałów, a także słabej jakości zamienników, częściej mówią kobiety niż mężczyźni. "Kobiety po prostu przykładają do tego większą wagę, bardziej znają się na materiałach, ich jakości i zastosowaniu. W branży mówi się też, że akurat na ubraniach producenci najczęściej oszukują mężczyzn. Potwierdzają to wyniki wielu kontroli przeprowadzonych przez UOKiK. Wykazały one np. to, że producenci przeważnie umieszczali błędne informacje dotyczące składu tkanin na metkach męskich koszul, marynarek czy garniturów" - wyjaśnia Maciej Tygielski.

Zjawisko to najczęściej zauważają także osoby w wieku 18-24 i 25-34 lat oraz Polacy osiągający miesięczny dochód netto powyżej 9000 zł. Zazwyczaj dotyczy to też konsumentów z wyższym wykształceniem, a także mieszkańców miast liczących od 200 tys. do 499 tys. ludności.

Fakt, że rozpoznają problem głównie młodzi ludzie, a do tego świetnie zarabiający i dobrze wykształceni Polacy, może też świadczyć o tym, że stanowią oni bardzo aktywną grupę zakupową, szczególnie w kategoriach ubrań i obuwia. Do tego są najlepiej rozeznani na rynku w różnego rodzaju sytuacjach konsumenckich

- dodaje ekspert ze SkipWish.

(Galeria Plaza w Krakowie - do wyburzenia Sprzedaż detaliczna wręcz zaszokowała. Beznadziejne dane

Ceny wymuszają tańsze zamienniki. Czy ubrania będą znów lepszej jakości?

Tendencja zamiany lepszych materiałów na gorsze jest coraz bardziej widoczna na rynku, a ogromny wpływ na nią ma to, co się dzieje na świecie. Najpierw burzę w branży odzieżowej wywołała pandemia. Przerwane łańcuchy dostaw, głównie z Chin, postawiły firmy przed poważnym wyborem. Musiały szukać materiałów ze źródeł zastępczych albo ograniczać produkcję, rezygnując z nowych kolekcji lub wręcz zamykając się. Później stosowanie tańszych zamienników wymusiły inflacja i kryzys - producentom zależało na jak najmniejszym podnoszeniu cen towarów, bo dla większości kupujących jest to podstawowe kryterium wyboru.

Eksperci są bardzo sceptyczni co do tego, czy normalizacja sytuacji na rynkach, w tym zakończenie podwyżek cen, skłonią producentów branży odzieżowej do szycia ubrań z lepszych materiałów.

"Uważam, że to zjawisko zostanie z nami na dłużej. Po pierwsze - główna przyczyna, czyli inflacja, szybko nie odpuści. Po drugie - i co ważniejsze - producenci niechętnie będą wracać do wcześniejszych praktyk. Mogą ich skłonić do tego tylko konsumenci, którzy zaczną bojkotować poszczególne marki. Jednak na naszym rynku zdarza się to niezmiernie rzadko" - uważa Maciej Tygielski.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Cała sytuacja trochę przypomniana obecny trend na rynku spożywczym. Wytwórcy żywności zaczęli zmniejszać opakowania, nie zmieniając przy tym cen. Producenci odzieży niemal identycznie postępują. Dlatego uważam, że całe to zjawisko będzie naprawdę trudno powstrzymać, nie mówiąc już o powrocie do sytuacji sprzed pandemii

- podsumowuje Maciej Tygielski z Grupy SkipWish.

Zdaniem ekspertów niektóre firmy prawdopodobnie jednak zaczną wracać do lepszych materiałów bądź zdecydują się na ich zamienniki, które są bardziej przyjazne dla naszego środowiska w produkcji, takich jak np. tencel. Mogą też zacząć stawiać na tkaniny z recyklingu.

Więcej o: