Wielka Brytania. Poważny wyciek na jednym z największych pól naftowych w Europie

Do poważnego wycieku doszło w niedzielę po południu na polu naftowym w Dorset w Wielkiej Brytanii. Ropa rozlała się po okolicy i dostała do wody. Sytuacja - według zapewnień właścicieli pola - została już opanowana.

"Ogłoszono poważny incydent z powodu wycieku ropy z pola naftowego Wytch Farm" - poinformował w niedzielę Philip Broadhead z BCP Council, do którego należy pole naftowe. "Wszystkie agencje partnerskie ściśle ze sobą współpracują, aby zapewnić wdrożenie niezbędnych środków" - przekazano.

Zobacz wideo PO wygra sama wybory? Tusk: Proszę pytać tych, co nie wyciągają wniosków z poparcia 7-6 proc.

Wielka Brytania. Poważny wyciek na polu naftowym

Pole naftowe to nic innego jak region z dużą liczbą otworów wiertniczych wydobywających ropę naftową spod powierzchni ziemi. Tym właśnie jest obiekt Wytch Farm w Purbecks, w którym doszło w niedzielę do wycieku. To jedno z największych lądowych pól naftowych w Europie. "Szacuje się, że około 200 baryłek płynu zbiornikowego zostało uwolnionych do wody w porcie Poole" - przekazano w oświadczeniu. "Każdy, kto wszedł w kontakt z wyciekiem, powinien natychmiast umyć się wodą z mydłem. Jeśli oczy miały kontakt z wyciekiem, powinny zostać przepłukane wodą" - apeluje do okolicznych mieszkańców Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego, cytowana przez Sky News. Zabroniono również pływania w wodach Poole Harbour do odwołania. "To oczywiście niezwykle rozczarowujące usłyszeć o tym wydarzeniu. Później jednak będzie czas na gniew i dochodzenie. Nasza uwaga musi teraz skupić się na zapewnieniu, że możemy złagodzić wszelkie skutki tej sytuacji" - zapewniał Broadhead w oświadczeniu.

Poważny wyciek na polu naftowym w Wielkiej Brytanii. Sytuacja została opanowana

W oficjalnym oświadczeniu zapewniono także, że to "niezwykle poważna sprawa" i wskazano, że firma aktywowała od razu swój plan usuwania wycieków ropy, a rurociąg został zamknięty. Po jego obu stronach umieszczono wysięgniki. Na miejsce przybyły także firmy specjalizujące się w takich incydentach - przekazuje BBC. Trwa również oczyszczanie okolicy. Franck Dy, dyrektor generalny Perenco UK's Wytch Farm, powiedział, cytowany przez BBC, że "każdy wyciek jest niezwykle poważną sprawą i zostanie wszczęte pełne dochodzenie, aby ustalić, co się stało w porcie Poole" i dodawał, że "ważne jest, aby podkreślić, że sytuacja jest pod kontrolą - zrzut płynów został zatrzymany, a wyciek został opanowany".

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: