Polak na chorobowym. Kontrolerzy przecierają oczy. Jedni jadą na mecz, inni oporządzają ciągnik

W 2022 roku w Polsce wystawiono ok. 22 mln zaświadczeń lekarskich. Chorych kontroluje zarówno ZUS, jak i pracodawcy. Zdarza się, że zamiast chorować, pracownicy remontują mieszkania, wyjeżdżają na mecz, a nawet prowadzą salon kosmetyczny w mieszkaniu.
Zobacz wideo Prof. Przemysław Sadura gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (28.03)

Jak często Polacy biorą zwolnienie z pracy? Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które cytuje PulsHR, wynika, że w 2022 roku wystawiono łącznie aż 21,82 mln zaświadczeń lekarskich. 2,4 mln z nich dotyczyły zwolnień na 5 dni, 1,8 mln na 3 dni, a 1,7 mln na 7 dni. Popularne były zwolnienia jednodniowe - tych lekarze wystawili 1,2 mln. Sporo było też zaświadczeń uprawniających do dłuższej, bo 14-dniowej nieobecności w pracy - tych wystawiono nieco ponad milion. 

Czy wszyscy, którzy otrzymają od lekarza zwolnienie, faktycznie spędzają czas skupiając się na powrocie do zdrowia? Firma doradcza Conperio twierdzi, że nawet jedna trzecia zwolnień kontrolowanych w Polsce nie jest wykorzystywana prawidłowo. Do mieszkań pracowników często udają się kontrolerzy ZUS-u, bo to właśnie ten organ jest uprawniony do kontroli w przypadku zakładów zatrudniających mniej niż 20 osób. W większych zakładach kontrolować mogą pracodawcy. 

Na zwolnieniu lekarskim pracował przy traktorze. ZUS kazał wypłacić zasiłek

Kontrolerzy wykrywają bardzo konkretne nieprawidłowości. Wśród "wyczynów" stosowanych przez przebywających na zwolnieniu serwis wymienia m.in.: udział w meczu piłkarskim, wyjazd na wakacje, przebywanie na zwolnieniu pod wpływem alkoholu, prowadzenie dodatkowych prac zarobkowych, prowadzenie zakładu kosmetycznego we własnym mieszkaniu czy też wykonywanie w nim prac remontowych. 

Czasami kontrole przynoszą nieoczekiwany skutek. Podczas jednej z interwencji, opisywanej przez portal, kontroler zapytał domowniczkę o obecność jednego z domowników. - Kobieta zaprowadziła kontrolera na tył posesji, a ich oczom ukazał się mężczyzna wysiadający z traktora. Oznajmił, że podłącza maszynę, miał włożone buty robocze i przybrudzone spodnie - mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio. - Co ciekawe, ZUS w Szczecinie najwyraźniej nie dostrzegł nic niestosownego w wykonywaniu tego typu zajęcia w trakcie zwolnienia, ponieważ osobie używającej ciągnika kazał zasiłek wypłacić - dodał. 

Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdza, że zwolnienia lekarskie bywają nadużywane również w inny sposób. - L4 często jest wykorzystywane instrumentalnie. Zdarza się, że służy np. przedłużeniu weekendu. Z drugiej strony trudno jest też je sprawdzić, bo ZUS często nie jest tym zainteresowany - mówi. Dziennik podaje też statystki, zgodnie z którymi w 2022 roku, w porównaniu z rokiem 2021, było więcej zwolnień krótkookresowych (do 5 dni) - lekarze wystawili ich o 4,5 proc. więcej. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: