Japonia uderza w Rosję. Ta decyzja może pogrążyć plany Putina. Koniec z kluczowymi surowcami

Rosja będzie zmagać się wkrótce z kolejnym niedoborem kluczowych surowców. Japonia zadeklarowała bowiem, że nie będzie już eksportować do Moskwy m.in. stali i aluminium. Na liście znalazły się i inne produkty. Wcześniej Japonia zdecydowała o handlowym zbliżeniu ze Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Japonia zakazuje eksportu stali, aluminium i samolotów, w tym dronów, do Rosji w ramach kolejnych sankcji za agresję na Ukrainę - poinformowało w czwartek wieczorem polskiego czasu japońskie ministerstwo handlu.

Wprowadzone restrykcje dotyczą również zakazu eksportu z Japonii do Rosji szerokiej gamy przedmiotów przemysłowych między innymi maszyn budowlanych, silników okrętowych, sprzętu testowego i urządzeń optycznych. Jak podało ministerstwo - nowe sankcje wejdą w życie 7 kwietnia - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Japonia uderza w Rosję. Zbliża się ze Stanami Zjednoczonymi i Polską

Decyzja japońskich władz jest istotna w kontekście wcześniej zawartych porozumień i deklaracji. Kraj Kwitnącej Wiśni w marcu porozumiał się bowiem ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie handlu minerałami, które są kluczowe w produkcji akumulatorów dla samochodów elektrycznych - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej agencji do spraw handlu. Ma to wzmocnić łańcuchy dostaw w sektorze, w którym dominują Chiny oraz umożliwić Japonii pozyskiwanie nowych, rządowych dotacji. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone i Japonia podpiszą umowę we wtorek i wtedy wejdzie ona w życie. Umowa obejmuje pięć niezwykle potrzebnych surowców do akumulatorów pojazdów elektrycznych - grafitu oraz rud litu, niklu, kobaltu i manganu. 

Umowa opiera się na ograniczonym porozumieniu handlowym, które oba kraje zawarły w 2019 roku. Porozumienie wpisuje się także w działania Waszyngtonu, który kontynuuje współpracę z sojusznikami i partnerami w celu wzmocnienia łańcuchów dostaw, w tym w ustawę o redukcji inflacji. Prawo to stanowi, że 40 procent minerałów do baterii EV musi zostać wydobyte lub przetworzone w krajach, które mają umowy o wolnym handlu z Ameryką - ta liczba ma wzrosnąć do 80 w 2027 roku.

Samochód (zdjęcie ilustracyjne) Unia Europejska zakazuje samochodów spalinowych. Co dalej z moim autem?

Doszło też do zbliżenia w stosunkach polsko-japońskich. W marcu premier Japonii Fumio Kishida po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiedział, że Japonia przyzna Polsce specjalny status jako odbiorcy tzw. specjalnej pomocy rozwojowej. Chodzi o różnego rodzaju nowe inicjatywy mające na celu wsparcie rozwoju gospodarczego. Może to oznaczać też, że liczba 350 japońskich firm działających w Polsce ulegnie zwiększeniu. W praktyce przełoży się to na większą liczbę projektów wspieranych w Polsce przez japońskie władze.

Japonia jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w regionie Azji i Pacyfiku. W lutym 2015 r. nasze relacje zostały podniesione do poziomu Partnerstwa Strategicznego. Ostatnie spotkanie premierów Polski i Japonii miało miejsce prawie rok temu, dokładnie 24 marca 2022 r. Premierzy omówili wówczas m.in. dalsze polityczne i ekonomiczne kroki, jakie należy podjąć w reakcji na rosyjską agresję.

Więcej o: