Mieszkania w Polsce ostro podrożały. GUS podaje najnowsze dane. W tych regionach ceny jeszcze wyższe

Wzrost cen lokali mieszkalnych w IV kwartale 2022 r., w porównaniu z IV kwartałem 2021 r. wyniósł w Polsce 9,3 proc. Szczegółowe dane warto sprawdzić, bo rynek wtórny i pierwotny różnią się od siebie.
Zobacz wideo Zemke: Wydaje mi się, że powoli zbliżamy się do granicy możliwości przekazywania naszego sprzętu Ukrainie

9,3 proc. wyniósł wzrost cen lokali mieszkalnych w IV kwartale 2022 r., w porównaniu z IV kwartałem 2021 r. - informuje Główny Urząd Statystyczny. GUS opublikował też bardziej szczegółowe dane, z których wynika, że ceny lokali mieszkalnych w ostatnim kwartale 2022 r. wzrosły o 1,4 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2022 r. Urząd podaje dane rozbite na rynek pierwotny - wzrost wyniósł 2,1 proc., i na rynek wtórny - tu był wyraźnie niższy, wyniósł bowiem 0,7 proc. 

GUS podał też szczegóły dotyczące wzrostu cen w ujęciu rocznym - o ile rok do roku ceny urosły o 9,3 proc., to na rynku pierwotnym odczyt przebił istotną barierę i osiągnął poziom 10,5 proc. Na rynku wtórnym był niższy, jednak różnica nie jest aż tak znacząca - w tym wypadku wartość odczytu wynosi bowiem 8,3 proc. Jak zauważa Główny Urząd Statystyczny w swojej najnowszej publikacji, przy obliczaniu wskaźników cen lokali mieszkalnych za 2022 r. rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 52,8 proc., a rynkowi pierwotnemu 47,2 proc. Dane GUS pokazują też, w jakim tempie drożeją w Polsce nieruchomości. W IV kwartale 2022 r. ceny lokali mieszkalnych były o 69,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym  o 57,9 proc., a na rynku wtórnym o 79,7 proc.).

Tak drożeją w Polsce nieruchomości. GUS podaje dane

GUS publikuje też dane dotyczące wzrostu cen mieszkań dla poszczególnych regionów. W ostatnim kwartale 2022 r. największy wzrost cen lokali mieszkalnych w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano w województwie małopolskim (o 3,9 proc.). Największy spadek cen zaobserwowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 2,9 proc.). Szczegóły przedstawia poniższa tabela, w której ujęto wszystkie województwa. 

embed

W styczniu GUS opublikował inne istotne dane dotyczące rynku nieruchomości. W Polsce do użytku w 2022 r. oddano do użytku 238 584 mieszkań. Na tle danych z poprzednich kilku dekad to świetny wynik. Udało się pobić rekord z 2021 r. (wówczas ok. 234,7 tys. mieszkań), a był to najlepszy wynik po transformacji. 

Więcej o: