Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą skorzystać z programu Leki 75 plus, który zapewnia bezpłatny dostęp do ponad 2 tys. preparatów wyszczególnionych na specjalnej liście opublikowanej na stronie Ministerstwa Zdrowia. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik "Super Express" wynika, że od nowego roku rząd planuje zapewnić dostęp do farmakoterapii większej liczbie seniorów. Bezpłatne leki mają przysługiwać już nie osobom powyżej 75. roku życia, a seniorom, którzy ukończyli 70 lat.
"Najprawdopodobniej od przyszłego roku wiele bezpłatnych leków dostaną seniorzy od 70. roku życia. Rząd zastanawia się nawet, czy nie zejść do poziomu 65 lat, ale ze względu na koszty, bardziej realny jest pośredni wariant" - donosi "Super Express". Dziennik podkreśla, że nieoficjalne informacje zostały potwierdzone w kilku źródłach. Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkówa obecnie obowiązujący program Leki 75 plus, to dla seniorów oszczędność rzędu kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset złotych. "Lista bezpłatnych leków dotyczy podstawowych chorób, jak nadciśnienie, czy cukrzyca, więc obniżenie granicy wieku byłoby bardzo pomocne" - podkreślił w rozmowie z dziennikiem Tomków.
Rządowy program Leki 75 plus dotyczy osób, które ukończyły 75 lat i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Spełniający kryteria seniorzy mają wówczas darmowy dostęp do 2057 leków uwzględnionych na liście udostępnionej przez Ministerstwo Zdrowia. Aby otrzymać darmowe preparaty, niezbędna jest recepta z literą "S" wpisaną w polu "kod uprawnień dodatkowych". Taką receptę mogą wystawić: lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz lub pielęgniarka przychodni specjalistycznej, lekarz lub pielęgniarka szpitalni. Program bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia nie obejmuje: