Nie wszyscy przybysze z Ukrainy zdają sobie sprawę z tego, do jakich świadczeń mają prawo. Tymczasem obywatele Ukrainy, którzy do naszego kraju przybyli po 24 lutego 2022, uprawnień mają całkiem sporo. Najważniejsze, z punktu widzenia najbardziej pilnych i codziennych spraw, wydaje się ubezpieczenie społeczne. Nie jest w żaden sposób ograniczone - w jego ramach Ukraińcom przysługują te same usługi medyczne, co Polakom. To samo dotyczy opieki nad nieletnimi, refundacji leków oraz innych podobnych świadczeń - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".
Źródłem prawa w tym zakresie jest ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona w związku z trwającym konfliktem. Ukraińcy, podobnie jak obywatele Polski, są uprawnieni do tego, by samodzielnie decydować, jaki podmiot leczniczy wybiorą. Warto podkreślić, że ustawa przewiduje też dostęp do profesjonalnej opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, a także ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń medycznych - podobnie jak ma to miejsce w przypadku obywateli polskich.
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło też inne udogodnienia dedykowane obywatelom Ukrainy. Jednym z najważniejszych jest aplikacja Likar. To narzędzie, które można wykorzystać do ułatwienia diagnostyki, komunikacji między pacjentem i lekarzem. I to bez konieczności posługiwania się językiem ukraińskim. Wszelkie komendy są automatycznie tłumaczone na język ukraiński lub powszechnie używany w Ukrainie język rosyjski.
Ukraińcy mogą także korzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu dostępnej pod numerem 800 137 200 lub poprzez formularz. Za pośrednictwem tego narzędzia można uzyskać elektroniczną receptę lub e-zwolnienie z pracy. Ułatwieniem jest też dostęp do platformy IKP, która za pośrednictwem smartfona pozwala np. na otrzymywanie elektronicznych recept od lekarzy.
Ukraińcy mogą też brać udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19. Warunek do otrzymania prawa do szczepienia jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, takiego jak paszport obywatela Ukrainy, paszport zagraniczny lub tymczasowy dowód osobisty cudzoziemca - TZTC.
Ukraińcy mają również uprawnienia do innych świadczeń, takich jak świadczenie wychowawcze Rodzina 500 Plus. Pieniądze w ramach rządowego programu mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku, jak czytamy w oficjalnym rządowym komunikacie, obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce.
- Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu - precyzuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Serwis PomocPrawna.org wśród zasiłków, świadczeń i innych usług dostępnych dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce wymienia m.in.:
Jednorazowe świadczenie pieniężne 300 zł,
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: