Waloryzacja 500 plus? Raz tak, raz nie. Jadwiga Emilewicz mówi o "czymś innym"

Waloryzacja 500 plus stała się jednym z przedwyborczych tematów, a z obozu rządzącego dochodzą w sprawie świadczenia sprzeczne głosy. Jedni mówią, że można liczyć na podwyżkę, drudzy, że na inny program. - Na pewno jakaś oferta w tym segmencie się pojawi - powiedziała posłanka PiS Jadwiga Emilewicz.

Program 500 plus, który niedawno obchodził swoje siódme urodziny, stracił na wartości. Przez wysoką inflację świadczenie w 2023 r. jest warte ok. 350 zł. 25 marca, Ryszard Terlecki w rozmowie z portalem i.pl przyznał, że w szeregach PiS trwają rozmowy o ewentualnej jego podwyżce. W środę (12 kwietnia) posłanka Jadwiga Emilewicz na antenie Wirtualnej Polski jednak temu zaprzeczyła. 

Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

Waloryzacja 500 plus? "Na pewno jakaś oferta w tym segmencie się pojawi"

Członkini klubu PiS Jadwiga Emilewicz w programie "Tłit" unikała jednoznacznej odpowiedzi na temat waloryzacji świadczenia. - Z tego, co wiem, żadne prace w sprawie waloryzacji 500 plus nie są prowadzone. Na pewno jednak jakaś oferta w tym segmencie się pojawi. Jeśli chodzi o obecne świadczenie, to warto się przyjrzeć i policzyć. Takie rzeczy trzeba analizować bardzo uważnie. Jeśli prace na ten temat nie są prowadzone w tej chwili, to na dwieście dni przed wyborami trudno spodziewać się zmian, bo samo przygotowanie systemu jest trudne. Pytanie, czy będzie coś jeszcze dla mam i dzieci. Mówił o tym niedawno marszałek Terlecki i sądzę, że dyskusje na ten temat już trwają, ale ja w nich nie uczestniczę - skomentowała. Posłanka w podobnym tonie wypowiedziała się 4 kwietnia w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Ryszard Terlecki: Ogłosimy na początku lata

Wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki 3 kwietnia powiedział dziennikarzom "Sieci", że partia rządząca "myśli o jakimś mocnym prospołecznym i prorodzinnym elemencie". - Ogłosimy na początku lata - zapowiedział Terlecki. Polityk dodał, że nie musi to oznaczać dalszego rozwijania i waloryzacji 500 plus. Pomoc może pójść w zupełnie nowym kierunku. - Ale decyzji jeszcze nie ma - zastrzegł.

Artur Soboń: Jeśli będziemy nad tym pracować, będziemy informować

30 marca podczas konferencji prasowej o waloryzację 500 plus został zapytany wiceminister finansów Artur Soboń, który zaprzeczył, jakoby takie prace się rozpoczęły. - Mogę powiedzieć na 100 proc., że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem. Wprowadziliśmy wiele rozwiązań, które wspierają rodziny, uzupełniając także program 500 plus. To w praktyce oznacza, że w 2023 r. środki skierowane do rodzin, to blisko 87 mld zł w budżecie państwa - przekazał wiceminister finansów.

Artur Soboń po raz kolejny o waloryzację świadczenia został zapytany w środowym (12 kwietnia) wydaniu. "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. - Jeśli mówimy, że nad czymś nie pracujemy, to znaczy, że nad tym nie pracujemy - odpowiadał. - Jeśli będziemy pracować nad jakimś projektem, to będziemy informować, że nad tym projektem pracujemy - dodał.

Waloryzacja 500 plus? Decyzja już zapadła

Z kolei jeden z polityków PiS 30 marca w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej" stwierdził, że decyzja o waloryzacji 500 plus już zapadła. Jak skomentował dziennik, partia rządząca ma w ten sposób zareagować na wyborczą ofensywę Donalda Tuska, który niedawno zaprezentował projekt nowego świadczenia - "babciowego", czyli 1500 zł dla kobiet po urlopie macierzyńskim.

Więcej o: