Prof. Paweł Wojciechowski o 500 plus: "Nie spełniło swoich założeń"

- Można było wprowadzić próg dochodowy i dać więcej tym, którym się naprawdę należy, albo dać mniej tym, którzy 500 plus nie potrzebują. Trzeba dokonać waloryzacji poprzez próg dochodowy - powiedział prof. Paweł Wojciechowski z Instytutu Finansów Publicznych w "Studiu Biznes".
Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

- Dzisiejsze 500 zł z programu "Rodzina 500 Plus" jest warte tylko 350 zł, a w ciągu siedmiu lat wydano na program 223 mld zł - zwrócił uwagę prof. Paweł Wojciechowski w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką. Gość "Studia Biznes" przyznał, że 500 plus nie spełniło swoich założeń. - Program nie spełnił celu demograficznego. Pozwolił natomiast obniżyć poziom skrajnego ubóstwa o blisko 5 pkt proc. - powiedział prof. Wojciechowski. - 500 plus nie zmniejszyło nierówności. Gdyby program był dobrze adresowany, wówczas świadczenie otrzymaliby tylko biedni, a nie bogaci. To zmniejszyłoby nierówności, które w Polsce rosną - dodał.

Waloryzacja 500 plus. Paweł Wojciechowski: Można było wprowadzić próg dochodowy

Karolina Hytrek-Prosiecka zwróciła uwagę na wysoką inflację w Polsce (w marcu spadła do 16,2 proc. wobec 18,4 proc. w lutym) i zapytała swojego gościa, czy program 500 plus powinien zostać zwaloryzowany. - Wszystkie świadczenia społeczne co do zasady powinny być waloryzowane. Problem jest taki, że nie tylko 500 plus nie jest waloryzowane, ale też świadczenia opiekuńcze - powiedział. Wymienił m.in. świadczenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. - Tego typu świadczenia są niewielkie i nie są waloryzowane. To jest pewien problem - podkreślił. Mówił o wprowadzeniu progu dochodowego. - Można było wprowadzić próg dochodowy i dać więcej tym, którym się naprawdę należy, albo dać mniej tym, którzy tego świadczenia nie potrzebują. Trzeba dokonać waloryzacji poprzez próg dochodowy - podkreślił prof. Paweł Wojciechowski z Instytutu Finansów Publicznych.

Będzie waloryzacja 500 plus? PiS robi nadzieję na podwyżkę świadczenia

Czy rząd dokona waloryzacji 500 plus? Posłanka PiS Jadwiga Emilewicz powiedziała we wtorek, że waloryzacja 500 plus jest możliwa. - Sądzę, że po siedmiu latach funkcjonowania programu, przy tej stopie inflacyjnej, jakaś propozycja dla dzieci na pewno się pojawi - skomentowała. Z kolei wicemarszałek i przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki potwierdził, że trwają rozmowy o wariantach wzmocnienia prospołecznej polityki. - Myślimy o jakimś mocnym prospołecznym i prorodzinnym elemencie - stwierdził. Dodał, że decyzję "ogłosimy na początku lata", ale nie wiadomo, czy chodzi o waloryzację 500 plus.

Więcej o: