PKO BP będzie mieć nowego prezesa. Potwierdzają się ustalenia Gazeta.pl. Kadrowe trzęsienie ziemi

PKO BP będzie mieć nowego prezesa. Potwierdzają się ustalenia Gazeta.pl. Bank oficjalnie poinformował, że dojdzie do zmian w składzie Zarządu. Na stanowisko prezesa powołany został Dariusz Szwed.

Jak informuje PKO BP w oficjalnym komunikacie, Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka Zarządu Banku z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie Rada Nadzorcza Banku odwołała Maksa Kraczkowskiego z Zarządu Banku z dniem 13 kwietnia 2023 r.

Jednocześnie Rada Nadzorcza zdecydowała o powołaniu 14 kwietnia 2023 r. w skład Zarządu Banku Dariusza Szweda na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Banku, na bieżącą wspólną kadencję Zarządu Banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r. i jednocześnie powołała Dariusza Szweda na stanowisko Prezesa Zarządu Banku pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Rada Nadzorcza powierzyła Panu Dariuszowi Szwedowi kierowanie pracami Zarządu.

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Dariusz Szwed nowym prezesem PKO BP. Wcześniej związany z Alior Bankiem i Santander Bank Polska

Jak wyjaśnia PKO BP, Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru "Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025". Szwed ma związki z bankowością. W latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI.

Szwed był też członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku.

PKO BP przeżywa kadrowe trzęsienie ziemi. Potwierdzają się doniesienia Gazeta.pl

Informacja o zmianie we władzach PKO to potwierdzenie wcześniejszych ustaleń naszego portalu. O kulisach "wojny" w PKO można przeczytać w analizie Gazeta.pl, której autorem jest Jacek Gądek. Już przed tygodniem pisał on, że wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Szwed ma zostać wybrany na nowego prezesa państwowego giganta bankowego PKO BP. Kilka godzin po publikacji tego tekstu bank PKO BP poinformował, że Paweł Gruza zrezygnował z funkcji prezesa zarządu.  

- Jarosław Kaczyński bardzo się wkurzył na to, że zarząd PKO BP nie realizował poleceń z rządu - tłumaczył zapowiedź poważnych ruchów kadrowych jeden z polityków obozu władzy. Powody? Polityka banku - wbrew rządowi - miała polegać na ociąganiu się i proponowaniu zbyt niskich oprocentowań dla depozytów. "Brak takiej ofensywnej polityki ściągania pieniędzy z rynku daje z kolei pole do wzrostu inflacji i stąd ta złość w centrali PiS i samego prezesa" - tłumaczą rozmówcy Jacka Gądka. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: