Liczba niewypłacalności w 2023 roku wzrośnie globalnie rok do roku o 21 proc. - wynika z raportu Allianz Trade. To znaczący wzrost po 2022 roku, gdy takich sytuacji było tylko 2 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2024 roku wzrost niewypłacalności ma natomiast wynieść 4 proc. W bieżącym roku w Europie liczba niewypłacalności sięgnie 59 tys., we Francji (+41 proc. rok do roku), 28,5 tys. w Wielkiej Brytanii (+16 proc.), 17,8 tys. w Niemczech (+22 proc.) i 8,9 tys. we Włoszech (+24 proc.). W Stanach Zjednoczonych liczba ta przekroczy 20 tys., co będzie wzrostem o 49 proc. Z kolei w Chinach niewypłacalność, według prognoz ekspertów, ogłosi o 4 proc. więcej firm niż przed rokiem.
W 2022 roku w Polsce liczba niewypłacalności była o 20 proc. większa niż rok wcześniej. W tym roku liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 18 proc. "Istnieje wiele przyczyn rynkowych, których skumulowanym efektem są powszechne problemy finansowe polskich firm. Przede wszystkim drastycznie wzrosły koszty finansowe wykazywane w raportach spółek, pochłaniając większość ich marż" - cytuje forumfirm.eu Sławomira Bąka, członka zarządu Allianz Trade w Polsce odpowiedzialnego za windykację i ocenę ryzyka.
Szczególnie interesujące są jednak dane porównujące prognozowaną liczbę niewypłacalności w 2024 roku z danymi za 2019 rok, ostatni przed pandemią i kryzysem gospodarczym. Wynika z niego, że firm, które nie będą mogły spłacić swoich długów będzie aż 197 proc. (sic!) więcej niż 5 lat wcześniej. Kolejna w zestawieniu Hiszpania notuje tutaj wzrost "jedynie" o 66 proc., Węgry 60 proc., a Maroko o 53 proc. Jak tłumaczy parkiet.com jest to jednak anomalia statystyczna, która wynika ze zmiany przepisów w jednej z tarcz antykryzysowych w 2020 roku. Wprowadzono wówczas uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. W kolejnym roku w życie weszła nowa procedura pozasądowa. "Z tych rozwiązań korzystają firmy, które nie są zagrożone upadłością, ale mają czasowe problemy z płynnością i potrzebują ochrony przed wierzycielami". I właśnie ta zmiana przepisów miało podbić statystyki w badaniu Allianz Trade. Portal przywołuje więc dane Coface, z których wynika, że w "2022 roku niewypłacalność ogłosiło o 30 proc. więcej firm niż rok wcześniej, ale spośród nich aż 63 proc. skorzystało z procedury pozasądowej. Jednocześnie sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 1029 polskich firm, co oznacza wzrost o 10 proc. wobec 2021 r.".
Analitycy Allianz Trade uważają, że niższy wzrost w 2023 i 2024 roku będzie miał swoją cenę. Aby ustabilizować liczbę niewypłacalnych firm PKB w strefie euro musiałoby urosnąć o dodatkowe 1,3 punktu procentowego powyżej prognoz i o 1,5 p.p w USA. Autorzy raportu ostrzegają też przed efektem domina, bo liczba dużych firm o przychodach przekraczających 50 mln euro jest obecnie wyższą niż przed pandemią. Najbardziej ucierpiały budownictwo, handel oraz usługi.