"Nie ma wytłumaczenia dla pani nieudolności". Ryanair atakuje von der Leyen. Chodzi o strajki

"Przewodnicząca Ursula von der Leyen powinna chronić obywateli UE" - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki Ryanair. Największy prywatny przewoźnik zarzuca władzom Unii, że nie robią nic, by przeciwdziałać skutkom strajków we Francji. W ich wyniku cierpią setki tysięcy pasażerów.

Ryanair ostro skrytykował Ursulę Von der Leyen i Komisję Europejską. Największy europejski prywatny przewoźnik twierdzi, że przez nieudolność władz wspólnoty pasażerowie nie są chronieni w odpowiedni sposób. Ryanair twierdzi bowiem, że UE robi za mało, by poradzić sobie z problemami strajków. A te, które miały miejsce we Francji, sprawiły, iż łącznie przez 38 dni przewoźnik zmagał się z poważnymi problemami. W ciągu trzech miesięcy roku ucierpiało aż 627 tys. pasażerów, których loty zostały odwołane lub opóźnione.

Zobacz wideo Adam Błażowski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (14.04)

Rzecznik Ryanaira w oficjalnym komunikacie stwierdza, że "to niedopuszczalne". "To całkowicie niesprawiedliwe, że rząd francuski może wykorzystać przepisy do ochrony francuskich lotów wewnętrznych, ale zmuszać do odwoływania lotów nad terytorium Francji. Przewodnicząca Ursula von der Leyen powinna chronić obywateli UE podróżujących nad francuską przestrzenią powietrzną z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jednolity rynek UE w zakresie podróży lotniczych i przelotów nie powinien być wielokrotnie odwoływany, ponieważ Komisja UE nie podejmuje działań" - czytamy w komunikacie. 

Ryanair ostro do von der Leyen: Nie ma wytłumaczenia dla pani nieudolności

Firma zachęca też swoich klientów, by wywierali wpływ na Unię Europejską. "Ryanair wzywa pasażerów z UE do przyłączenia się do naszego apelu do przewodniczącej von der Leyen i podpisania naszej petycji, by wymusić na Komisji Europejskiej podjęcia działań mających chronić ich praw jako obywateli UE." - czytamy w komunikacie. 

Ryanair twierdzi, że francuskie związki zawodowe mogą korzystać ze swojego prawa do strajku bez konieczności zamykania przestrzeni powietrznej, co ma miejsce w innych krajach, gdzie również mają miejsce strajki. "Nie ma wytłumaczenia powodów nieudolności przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen" - czytamy w dokumencie. 

Przez Francję w ostatnich dniach przetaczała się fala protestów wywołanych reformą systemu emerytalnego. Protestujący sparaliżowali niemal cały system transportu - nie jeździły pociągi, autobusy, zablokowane zostały również dostawy paliw. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: