Największe manewry wojskowe od ponad 25 lat. Szwecja obawia się wojny?

Szwecja przeprowadza największe od ponad 25 lat ćwiczenia wojskowe. Zaangażowane są państwa z całego świata, w tym Polska. Szwecja przygotowuje scenariusz obronny na wypadek agresji. Wszystko w cieniu planowanego przystąpienia do NATO.
Zobacz wideo Szwedzkie wojsko jest niewielkie, ale nowoczesne. Tak wyglądają jego ćwiczenia

Na terenie Szwecji trwają ćwiczenia wojskowe Aurora 23. Udział w nich bierze 26 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Szwedzka armia podaje, że celem manewrów jest przygotowanie do odparcia zbrojnego ataku na Szwecję. "Ćwiczenia są dobrym sposobem na wzmocnienie, zasygnalizowanie i wystawienie na próbę naszych zdolności wojskowych. Dlatego prowadzenie szeroko zakrojonych i zaawansowanych ćwiczeń jest kluczem do stworzenia silniejszej obrony" - tłumaczą wojskowi. To największe manewry na terytorium Szwecji od ponad 25 lat.  

Aurora 2023. Ogromne ćwiczenia wojskowe w Szwecji

Ćwiczenia będą prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu, przede wszystkim w południowej Szwecji oraz na Gotlandii i jej okolicach. Odbywać się będą głównie na wojskowych placach ćwiczeń i strzelnicach Szwedzkich Sił Zbrojnych, ale część działań będzie prowadzonych również na terenach prywatnych, o czym zostaną poinformowani okoliczni mieszkańcy. Zadania rozdysponowano w ten sposób, że w południowo-wschodniej części kraju miasta Oskarshamn, gdzie mieści się elektrownia jądrowa, będą trenować wojska z Finlandii oraz Wielkiej BrytaniiNa położonej na Bałtyku wyspie Gotlandia ćwiczenia będą mieli spadochroniarze wojska polskiego oraz brytyjskiego. Z kolei amerykański korpus piechoty morskiej tzw. marines przybędą z Norwegii do regionu Jämtland w zachodniej Szwecji. W przeważającej części, ćwiczenia lotnicze będą prowadzone w południowej Szwecji, w dzień i w nocy.  

Wojsko Polskie bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w Szwecji

W manewrach bierze udział w sumie 14 państw: Szwecja, Stany Zjednoczone, Austria, Dania, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska i Ukraina. - Scenariusz zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w ataki wojskowe. Najważniejszym celem ćwiczeń jest osiągnięcie przez Szwecję gotowości do otrzymania pomocy wojskowej z zagranicy. Szwecja jest na drodze do NATO, będzie mieć zupełnie inne znaczenie - przekazał gen. bryg. Stefan Andersson, cytowany przez TVN. Ćwiczenia potrwają od 17 kwietnia do 11 maja. 

Więcej o: