W piątek Komisja Europejska rozpocznie konsultacje z unijnymi krajami w sprawie jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Będą to tak zwane "konfesjonały". Na ich podstawie Komisja Europejska przygotowuje projekt jedenastego pakietu restrykcji do negocjacji z unijnymi stolicami.
Na szybkie rozpoczęcie rokowań w sprawie jedenastego pakietu sankcji naciskała między innymi Polska. Polska również - z krajami bałtyckimi - przesłała do Komisji swoje propozycje. W dokumencie, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, jest mowa między innymi o dalszych sankcjach w sektorze energetyki. Chodzi o zakaz importu ropy północnym odcinkiem rurociągu Przyjaźń oraz system opłat i limitów dla tych, którzy nadal będą pobierać ropę z Rosji odcinkiem południowym. Dotyczy to Węgier, Słowacji i Czech. Polska - wraz z krajami bałtyckimi - domaga się też sankcji w sektorze energii nuklearnej, zakazu importu diamentów i aluminium z Rosji oraz zaostrzenia kontroli eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.
Tymczasem Stany Zjednoczone ogłosiły 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 325 milionów dolarów. Obejmuje on między innymi pociski do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską i broń przeciwpancerną - informuje IAR.
Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden upoważnił sekretarza stanu do wykorzystania 325 milionów dolarów w artykułach obronnych z obecnych zasobów Pentagonu. Najnowszy pakiet obejmuje on dodatkową amunicję do systemów rakietowych artylerii wysokiej mobilności HIMARS, pociski artyleryjskie 155 mm i 105 mm, pociski rakietowe typu TOW i systemy broni przeciwpancernej AT-4. Ukraina otrzyma również miny przeciwpancerne, ponad dziewięć milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej, pojazdy wsparcia logistycznego, precyzyjną amunicję lotniczą oraz inne rodzaje uzbrojenia. "Stany Zjednoczone będą dalej współpracować z sojusznikami i partnerami by pomagać Ukrainie bronić swojej demokracji i chronić swoich obywateli" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Oprócz znaczącej pomocy ekonomicznej i humanitarnej od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 35 miliardów dolarów.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: