Polska zbuduje centrum serwisowe czołgów Leopard 2. Niemcy wyraziły zgodę

Niemcy dały zielone światło, aby w Polsce ustanowiono centrum serwisowania czołgów Leopard 2. Szefowie polskiego, niemieckiego i ukraińskiego resortu obrony podpisali list intencyjny. W Ramstein rozmawiano też o przekazaniu Ukrainie MiG-ów.

Podczas piątkowego spotkania w Ramstein minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2. Strony zgodziły się co do finansowania hubu, który będzie kosztował ok. 150-200 milionów euro rocznie. Centrum ma powstać w Gliwicach i rozpocząć pracę pod koniec maja. - To jest szansa dla polskiego przemysłu - mówił Błaszczak.

Szef MON Mariusz Błaszczak: Rozmawialiśmy o przekazaniu Ukrainie samolotów MiG

Na spotkaniu w Ramstein rozmawiano również o szkoleniu ukraińskich żołnierzy. - Polska należy do państw, które szkolą ukraińskich żołnierzy w formacie UE - mówił szef MON. Rozmowy dotyczyły również kwestii przekazania Ukrainie samolotów MiG. - Fakty są takie, że samoloty MiG zostały przekazane przez Polskę i Słowację - podkreślał Mariusz Błaszczak.

Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius został zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO. Ten odpowiedział, że wszyscy członkowie Paktu postrzegają Kijów jako przyszłego członka, ale ich zdaniem teraz najważniejsze jest wspieranie Ukrainy na polu bitwy.

Leopard 2 dla Ukrainy. Dania i Holandia kupią i przekażą czołgi

Czołgi Leopard 2, produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, w ostatnich miesiącach były dostarczane Ukrainie, która broni się przed rosyjską agresją. Pod koniec marca Ukraina otrzymała 18 niemieckich czołgów. To realizacja obietnicy, którą rząd w Berlinie złożył pod koniec stycznia. Razem z niemieckim sprzętem na Ukrainę dotarły też trzy Leopardy przekazane przez Portugalię. Wcześniej 14 tego typu maszyn dostarczyła Polska.

Z kolei Dania i Holandia powiadomiły w czwartek, że wspólnie kupią, odnowią i przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2. Jak przekazano w komunikacie duńskiego ministerstwa obrony, decyzja jest następstwem udanej współpracy z Niemcami w zakresie dostawy co najmniej 100 czołgów Leopard 1A5. Czołgi mają być dostarczane od początku 2024 roku.

Więcej o: