Czternasta emerytura 2023. Emerycie, sprawdź, czy dostaniesz dodatkowe pieniądze

Czternasta emerytura ma trafić do świadczeniobiorców w drugiej połowie 2023 roku. Podano już miesiące, w których zostaną zrealizowane wypłaty. Komu czternastka przysługuje, a komu nie? Ile pieniędzy otrzymają emeryci? Wyjaśniamy.

Dodatek do emerytury zwany czternastą emeryturą został wprowadzony w 2021 roku. Miał być świadczeniem jednorazowym, ale w związku z wysoką inflacją został wypłacony także w roku ubiegłym. Kolejną wypłatę zaplanowano na rok 2023 i wiele wskazuje na to, że nie będzie ona ostatnią. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił bowiem projekt ustawy wprowadzającej czternastkę na stałe.

Na początku kwietnia szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wysokość i termin wypłaty stałego świadczenia będą regulowane rządowymi rozporządzeniami. Na konto beneficjentów ma wpływać co najmniej równowartość najniższej emerytury, każdego roku waloryzowanej.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

14. emerytura w 2023 roku. Komu przysługuje? Kto jej nie dostanie?

Wróćmy jednak do tegorocznej czternastki. Przysługuje ona osobom, które ukończyły wiek emerytalny i nabyły prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie emerytalnej, czyli m.in.: emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają natomiast "osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone" - czytamy na stronie ZUS-u.

Jaka będzie wysokość 14. emerytury w 2023 roku? Ile wychodzi "na rękę"?

Maksymalna wysokość czternastej emerytury równa się najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Po waloryzacji z 1 marca 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Czternastka w pełnej kwocie zostanie wypłacona tym emerytom, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł. Osoby, które dostają więcej niż 2900 zł też otrzymają czternastkę, ale zostanie ona pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę".

Czternastki na pewno nie dostaną osoby, których podstawowa emerytura wynosi 4488,44 zł lub więcej, a to dlatego, że ich świadczenie wykracza poza próg 2900 zł dokładnie o wartość minimalnego świadczenia emerytalnego, czyli 1588,44 zł.

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2023 roku? Czy trzeba złożyć wniosek?

Konkretnej daty wypłaty czternastej emerytury jeszcze nie ma, ale wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiedział w zeszłym tygodniu, w których miesiącach można się jej spodziewać. - Na przełomie sierpnia i września, zgodnie z propozycjami zapisanymi w ustawie, będzie wypłacona czternasta emerytura, na tych samych zasadach co w ubiegłym roku - powiedział na antenie Programu I Polskiego Radia. Jego wypowiedź zacytował "Super Express". Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, co oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

Więcej o: