Andrzej Duda w Pajęcznie: "Rozdawaliśmy pieniądze przedsiębiorcom. To musiało spowodować inflację"

- Wierzę, że niedługo uda się zdusić inflację, a stopy procentowe będą mogły zostać obniżone. Są nadzieje, że stanie się to jeszcze w tym roku - powiedział Andrzej Duda. Mówił również, skąd się wzięła inflacja. - Ona jest też skutkiem działań, które podejmowaliśmy w Polsce. Rozdawaliśmy pieniądze przedsiębiorcom, by mogli utrzymać swoje firmy i miejsca pracy. To oczywiście musiało spowodować inflację - wyjaśniał prezydent Polski.
Zobacz wideo Kiedy spadną ceny żywności w Polsce?

- Ja wiem, że nie jest łatwo. Tym, którzy mają dzisiaj kredyty, nie jest łatwo. Stopy procentowe wzrosły i dziś często wydaje się, że spłacanie kredytu za mieszkania jest ponad siły - mówił Andrzej Duda w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Pajęczna (woj. łódzkie). - Wierzę, że niedługo uda się zdusić inflację, a dzięki mądrej polityce stopy procentowe będą mogły zostać obniżone. Są na to poważne nadzieje, że stanie się to jeszcze w tym roku - podkreślił.

Andrzej Duda: "Inflacja jest też skutkiem naszych działań. Decydował o nich premier, rząd, parlament"

- Wiem, że jest inflacja. Ona jest oczywiście skutkiem różnych czynników. Najłatwiej byłoby z tego miejsca powiedzieć, że jest wynikiem wzrostu cen paliw na świecie, a ceny paliw i energii pociągnęły za sobą ceny w sklepach i dlatego wszyscy mamy drogo, dlatego jest inflacja. Ale oczywiście ona jest też skutkiem działań, które podejmowaliśmy w Polsce. [...] Decydował o nich premier, rząd, parlament, choćby w czasie pandemii koronawirusa, kiedy po prostu rozdawaliśmy pieniądze przedsiębiorcom, po to, by mogli utrzymać swoje firmy i miejsca pracy. [...] Pieniądze były wypłacane, to oczywiście musiało spowodować inflację, zdawaliśmy sobie z tego sprawę, że prawdopodobnie tak będzie. Ale woleliśmy spowodować inflację, niż to żeby przepadły miejsca pracy, a ludzie pracy nie mieli - mówił prezydent.

Andrzej Duda w Pajęcznie: Będzie projekt ustawy dotyczący rozwoju dróg lokalnych

Andrzej Duda zapowiedział również prezydencki projekt ustawy dotyczący rozwoju dróg lokalnych, gminnych i powiatowych. Jak mówił podczas spotkania z mieszkańcami, przewiduje on między innymi uproszczenie procedur, które sprawią, że łatwiej będzie można skorzystać ze środków rozwój.

- Dzięki temu, łatwiej będzie można też uregulować stan prawny dróg - powiedział prezydent Duda. - Te drogi bardzo często od lat zajmują niewielkie części nieruchomości z nieuregulowanym stanem prawnym. Przyjmujemy założenie, że jeżeli jakaś droga istnieje od 20 lat, to będzie można dokonać jej przejęcia i uregulowania stanów prawnych, oczywiście z wypłatą odpowiednich odszkodowań - wyjaśniał. Andrzej Duda podkreślił, że rozwój dróg jest fundamentalną kwestią dla rozwoju kraju. Ustawa przygotowywana przez prezydenta ma umożliwić samorządom szybsze korzystanie z funduszy przeznaczonych na budowę tras. Prezydent dodał, że zrównoważonego rozwoju Polski nie można osiągnąć bez rozwoju komunikacji i infrastruktury drogowej.

Więcej o: