"Mój Prąd". Ruszyła piąta edycja programu. Nawet 58 tys. zł dofinansowania

Ruszyła piąta odsłona programu "Mój Prąd". Poza dotychczasowym dofinansowaniem m.in. instalacji fotowoltaicznych czy magazynów energii dopłatami zostały objęte także pompy ciepła i kolektory słoneczne. W puli jest 955 mln zł.

"Mój Prąd" wystartował po raz kolejny. Wnioski o dotacje w ramach programu można składać od 22 kwietnia. Przewidziane są dofinansowania dla: fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, magazynów energii, systemu zarządzania energią, kolektorów słonecznych. Aby ubiegać się o wsparcie, inwestycja musi być już zrealizowana. 

Zobacz wideo Ekspert o zmianach w fotowoltaice: System, który mamy jest bardzo korzystny

"Mój Prąd" wystartował. Do kiedy można złożyć wniosek?

Nabór w programie będzie trwał do 22 grudnia 2023 r. bądź do wyczerpania budżetu, który w tym roku wynosi 955 mln zł. - W przypadku jego wykorzystania zabezpieczono jednak dodatkowe 400 mln zł - zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 

Program "Mój Prąd" cieszy się dużym zainteresowaniem. Od 2019 roku w ramach czterech edycji złożono ponad 500 tys. wniosków na około 2 mld zł. W poprzedniej odsłonie wpłynęło ponad 60 tys. na kwotę prawie 404 mln zł.

Kto może się ubiegać o dotacje? Trzy grupy wnioskodawców

Z dotacji w programie "Mój Prąd" będą mogły skorzystać trzy grupy wnioskodawców:

  • rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing,
  • rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu "Mój Prąd".

W tej ostatniej grupie trzeba jednak spełnić trzy warunki:

  • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona od 01.02.2020 r.;
  • zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing - obowiązujący od dnia 01.04.2022 r.;
  • do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie "Mój Prąd". 

W zależności od grupy dofinansowanie wyniesie od 3 do 7 tys. zł na cel główny i od 5 do 28 tys. zł na urządzenia dodatkowe. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że maksymalna wartość dotacji to 58 tys. zł (dla osób, które chcą skorzystać ze wszystkich elementów programu).

Nowością są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne

Programem zostały objęte pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. - Poziom dofinansowania pomp ciepła przeniesiemy z programu Czyste Powietrze, z podstawowego poziomu dofinansowania - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Wysokość dopłaty do zakupu pomp ciepła będzie uzależniona od rodzaju urządzenia. Kwoty kształtują się od 4400 złotych do 28 tysięcy złotych. 

Więcej o: