"Beczka plus". Kto może liczyć na 10 tys.? Kto pierwszy, ten lepszy

We Wrocławiu po raz kolejny ruszył program "Złap deszcz", znany też pod nazwą "Beczka plus". Jest to dofinansowanie do przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę. Kto może liczyć na pieniądze? W puli znajduje się ponad 550 tys. złotych.

"Beczka plus", czyli dofinansowanie do przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę, istnieje od 2019 roku. Nie dotyczy jednak całego kraju. Jest to lokalna inicjatywa. 3 kwietnia program ruszył np. we Wrocławiu. W roku ubiegłym pieniądze rozeszły się w ciągu miesiąca. 

Zobacz wideo Woda musi być traktowana jako zasób środowiskowy, a nie infrastrukturalny

"Beczka plus". Ograniczenie zużycia wody i niższe rachunki 

"Do tej pory z dofinansowania skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Dzięki dotacjom o łącznej wysokości 1,8 mln zł wrocławianie zrealizowali ponad 360 przyrynnowych, naziemnych zbiorników, 163 zbiorniki podziemne, 21 ogrodów deszczowych, 15 studni i muld chłonnych oraz zielony dach" - czytamy na stronie miasta. 

- Woda może być później wykorzystana na przykład do uprawy i pielęgnacji ogródka. "Łapiąc" deszczówkę, ograniczymy zużycie wody i zapłacimy niższe rachunki - wyjaśniła Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii we Wrocławiu, którą cytuje portal Strefa Agro.

Kto może liczyć na 10 tysięcy złotych?

Ceny specjalnych zbiorników na deszczówkę wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego też warto skorzystać z dotacji. Miasto pokrywa do 80 proc. kosztów instalacji. Łącznie w puli przeznaczonej na ten cel znajduje się ponad 550 tys. zł. Z dofinansowania na zbiornik wodny skorzystać mogą:

  • osoby fizyczne - maksymalnie do 5 tys. zł;
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - nawet 10 tys. złotych. 

Dzięki programowi można otrzymać dofinansowanie m.in. do:

  • wykonania ogrodów deszczowych,
  • dachów retencyjnych,
  • naziemnych zbiorników na deszczówkę,
  • podziemnych zbiorników na deszczówkę,
  • pompy do wody deszczowej,
  • systemy nawadniania.

Akcja ma ruszyć także w: Krakowie, Gliwicach i Toruniu. By sprawdzić, czy program działa w danym mieście, wystarczy wejść na jego oficjalną stronę.

Budynki, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza

- Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20 proc. powierzchni - przekazała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka wrocławskiego Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. 

Więcej o: