Schyłek "Moskwy nad Morzem Śródziemnym"? Cypr uderza w finansowe elity Rosji

Władze Cypru nałożyły sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit finansowych. Na wyspie od połowy lat 90. XX wieku rezydują zamożni Rosjanie, rejestrują tam firmy i korzystają z usług cypryjskich banków.

Władze w Nikozji już na początku rosyjskiej inwazji ograniczyły wydawanie wiz Rosjanom, niektórym biznesmenom z Rosji odebrały wizy, a teraz zakazały świadczenia usług finansowych.

Zobacz wideo


Z informacji podawanych przez rosyjskie media niezależne wynika, że 13 Rosjan zostało objętych restrykcjami za podejmowanie prób omijania zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. Nie wiadomo konkretnie, o kogo chodzi. Niezależne media przypominają, że na Cyprze rejestrowali firmy i kupowali nieruchomości Rosjanie związani z Kremlem oraz osoby podejrzewane o działalność przestępczą.

Jeden z cypryjskich kurortów - Limassol nazywany jest "Moskwą nad Morzem Śródziemnym". Wcześniej Radio Svoboda poinformowało, że jeden z największych banków na Cyprze zamknął rachunki 4 tysiącom Rosjan, którzy nie są rezydentami Unii Europejskiej.

Więcej o: