O grzejnik trzeba dbać także wiosną. 90 proc. osób popełnia poważny błąd po sezonie grzewczym

Wielu z nas zapomina, że o grzejniki należy dbać nie tylko zimą, ale także po zakończeniu sezonu grzewczego. Wiosna to dobry czas na wykonanie prostych prac, które mogą okazać się bardzo opłacalne. Warto również wystrzegać się poważnego błędu, który notorycznie jest popełniany przez znaczną część Polaków.

Gdy wraz z nadejściem cieplejszej pogody grzejniki przestają nam być potrzebne, wielu z nas zapomina, że o te urządzenia należy dbać przez cały rok. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zaleceniach, które pozwolą utrzymać kaloryfery w dobrym stanie, co pozwoli zaoszczędzić wiele stresu i niepotrzebnych wydatków. Tymczasem, jak wskazują eksperci, liczne grono Polaków nie postępuje po zakończeniu sezonu grzewczego we właściwy sposób, co może nieść za sobą poważne konsekwencje.  

Zobacz wideo Działa lepiej, niż niejeden proszek do czyszczenia. Poznaj właściwości kwasu cytrynowego

90 proc. Polaków popełnia poważny błąd. Chodzi o zakręcanie zaworów grzejników

Z danych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie wynika, że aż 90 procent Polaków zakręca zawory grzejników po zakończeniu sezonu grzewczego. Eksperci zauważają, że to poważny błąd, który może prowadzić do zapowietrzenia kaloryferów i awarii generującej dodatkowe koszty. Aby tego uniknąć, należy wiosną odkręcić zawory i ustawić głowice termostatyczne na maksymalną wartość. Dzięki temu kaloryfery zostaną przygotowane do sprawnej, bezawaryjnej pracy zimą.

O grzejnikach należy pamiętać także poza sezonem grzewczym. Jak zadbać o grzejniki na wiosnę?

Oprócz odkręcania zaworów grzejników, należy także pamiętać, że kaloryfery wymagają starannego, regularnego czyszczenia. Czynności tej nie należy zaniedbywać również wiosną.

Czyszczenie grzejników może nam ułatwić odkurzacz ze specjalną końcówką przeznaczoną do trudno dostępnych miejsc. Zewnętrzne elementy kaloryfera z powodzeniem umyjemy przy użyciu zwilżonej ściereczki z mikrofibry, którą możemy też namoczyć w łagodnym detergencie.

Więcej o: