Polacy coraz częściej myślą o tym, by wyjechać do pracy za granicę - wynika z badań portalu Olx Praca, które prezentuje "Rzeczpospolita". Gdzie chcielibyśmy wyjechać przede wszystkim? Kierunki popularne przed laty znów są w czołówce - na saksy Polacy chcą bowiem pracować przede wszystkim w Niemczech i Holandii. Pierwszy z krajów wskazało 34,7 proc. ankietowanych, drugi 16,1 proc. Na samych chęciach się jednak nie kończy, bo korzystający z serwisu Olx Praca wysłali w pierwszym kwartale tego roku 700 tys. aplikacji związanych z pracą za granicą. To o 90 proc. więcej niż przed rokiem.
- Ponad połowa tegorocznych aplikacji dotyczy Niemiec, co jest też zasługą dużej liczby ogłoszeń o pracy za Odrą. Stanowią one niemal 60 proc. zagranicznych ofert na Olx - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Konrad Grygo, analityk portalu.
Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force Central Europe decyzje Polaków tłumaczy trudną sytuacją w kraju. - Wysoka inflacja w Polsce i spowolnienie gospodarcze widoczne w niektórych sektorach sprawiają, że Polacy chętnie szukają za granicą szansy na podreperowanie domowych budżetów - stwierdził.
Wśród krajów, do których Polacy chcieliby wyjechać za pracą, znajdują się również Wielka Brytania (11 proc. badanych), Nowa Zelandia (5,9 proc.), Francja i Norwegia (5,1 proc.), Hiszpania (4,2 proc.), oraz Irlandia, Stany Zjednoczone i Włochy (po 2,5 proc.). Najwięcej emigrantów czasowych mieszka natomiast w Niemczech - jest och ponad 7 mln.
Jesienią zeszłego roku Jarosław Kaczyński przekonywał, że polskie zarobki gonią niemieckie. Wskazał, że w latach 90 Polacy zarabiali 27 proc. "na głowę tego, co Niemcy w sile nabywczej, czyli w realnym dochodzie". - Natomiast ostatnie obliczenie, to było chyba za 2021 rok, to było 66 proc. Te dane, które ostatnio przychodzą, wskazują, że po tym roku będzie jeszcze trochę lepiej, niewiele lepiej, ale jeszcze trochę lepiej - mówił.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: