Pierwszy raz w historii dochody z PIT by造 w Polsce ujemne. Zwroty podatk闚 kosztowa造 bud瞠t miliardy

- W marcu polskie pa雟two po raz pierwszy w swojej historii mia這 ujemne dochody z PIT. Dok豉dnie minus 2,9 mld z. To pierwszy taki przypadek w historii - zauwa瘸j analitycy banku Pekao. Pa雟two zwr鏂i這 wi璚ej z tytu逝 podatku dochodowego od os鏏 fizycznych, ni wp造n窸o z niego do bud瞠tu. Zwi您ane jest to z Polski ζdem i reform podatkow z 2022 r., kt鏎a m.in. zwi瘯sza豉 kwot woln.
Zobacz wideo Zandberg: To, że rząd wie, co jest w finansach państwa, a parlament nie wie, jest bardzo niebezpieczne

Polski Ład zwiększył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Część osób dostała więc wysokie zwroty z PIT, choć jest też grupa osób, która ze względu na zamieszanie z daninami musiała dopłacić fiskusowi. Reforma oznacza też zmniejszone wpływy do budżetu państwa, ale więcej pieni璠zy w kieszeniach obywateli. Wpływ podwyższonej kwoty wolnej widać już w danych budżetowych za okres styczeń-marzec 2023, które w środę 26 kwietnia opublikowało Ministerstwo Finansów. 

Wpływy z PIT pierwszy raz w historii ujemne

Jeszcze po lutym dochody państwa z PIT wynosiły sumarycznie 14,3 mld zł. Po marcu spadły jednak do 11,4 mld zł. Jak to możliwe, że kwota jest niższa o 2,9 mld zł, choć wraz z kolejnymi osobami, które się rozliczają powinna rosnąć? Odpowiedzią jest właśnie wyższa kwota wolna od podatku, marcowe zwroty podatk闚 oraz obniżka najniższej stawki PIT z 17 do 12 proc. Profil Analizy Pekao na Twitterze podliczył, że "w marcu polskie państwo po raz pierwszy w swojej historii miało ujemne dochody z PIT. Dokładnie minus 2,9 mld zł. Czyli więcej tego podatku zwróciło (z deklaracji za 2022) niż ściągnęło. To jednorazowe zdarzenie (choć niższy PIT z nami już zostanie), ale wykres i tak imponuje". Taka sytuacja jest jednorazowa, nawet mimo tego, że niższy PIT już z nami zostaje. 

Wygląda na to, że po intrygującym fiskalnie roku 2022, efekty rozliczeń podatkowych za rok 2022 są jeszcze bardziej intrygujące

- podsumował dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch. 

"W związku z obniżeniem stawki podatkowej w 2022 roku i w efekcie wyższymi niż zazwyczaj zwrotami nadpłaconego podatku spadek dochodów w PIT w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był spodziewany i zgodny z założeniami przyjętymi przy planowaniu budżetu na 2023 rok" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

12 mld zł deficytu

Z danych resortu finansów wynika, że w I kw. wykonanie budżetu w stosunku do ustawy budżetowej na 2023 rok wyniosło:

  • dochody 124,7 mld zł, tj. 20,6 proc.
  • wydatki 136,7 mld zł, tj. 20,3 proc. 
  • deficyt 12,0 mld zł, tj. 17,7 proc. 

Rz康 podkreśla jednak, że deficyt budżetu państwa po I kwartale 2023 roku jest zbliżony do zakładanej prognozy realizacji budżetu. W okresie styczeń - marzec 2023 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2022 r. o ok. 1,8 mld zł. Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - marzec 2023 r. wyniosło 136,7 mld zł, tj. 20,3 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2022 (120,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 16,4 mld zł, tj. 13,6 proc. Jak informuje Ministerstwo Finans闚, wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 9,9 mld zł) i związane było z przejęciem od jednostek samorządu terytorialnego od czerwca 2022 r. zadania związanego z wypłatą świadczenia 500 plus. 

Ponadto w ramach części 82 - Subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego wykonanie było wyższe o 4,5 mld zł w związku ze wzrostem wydatków na część oświatową subwencji ogólnej. W części 79 - Obsługa długu Skarbu Państwa przekazano więcej o 3,1 mld zł w związku głównie ze wzrostem kosztów obsługi długu krajowego w efekcie wzrostu stóp procentowych. Jednakże dotychczasowy koszt obsługi zadłużenia jest niski w stosunku do prognoz przyjętych do ustawy budżetowej na 2023 rok. Wyższe wykonanie odnotowano również w ramach części 29 - Obrona narodowa o 7,3 mld zł w związku ze zwiększonymi potrzebami w zakresie zakupu uzbrojenia - dodaje ministerstwo. 

Jednocześnie niższe wykonanie odnotowano w budżetach wojewodów (mniej o 10,8 mld zł) głównie w związku z przekazaniem zadania wypłaty 500+ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 2,1 mld zł) co było spowodowane rozliczeniem w marcu br. nadpłaty do budżetu UE z tytułu dostosowań VAT i DNB za lata poprzednie przez pomniejszenie raty składki za ten miesiąc. W I kwartale 2023 r. zanotowano również niższe wpłaty z tytułu należności celnych. Ww. pomniejszenia skompensowały wyższą składkę Polski do budżetu UE w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wi璚ej o: