Tyle wynosił przeciętny zwrot podatku PIT. To całkiem przyjemna sumka

Przeciętny zwrot podatku PIT za 2022 rok wyniósł ok. 2,5 tys. złotych - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Przekazał, że w ubiegłym roku przeprowadzono 22 tys. kontroli skarbowych i "miały one większy skutek, niż 150 tysięcy kontroli rocznie za czasów premiera Donalda Tuska".
Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

- Zwroty, które wynikają z tej korekty, którą przeprowadziliśmy w postaci obniżki podatków w połowie roku, która w części została skonsumowana w zaliczkach, w części w zeznaniu rocznym, to jest około 2,5 tysiąca zł na podatnika zwrotu przeciętnie za rok 2022 - powiedział w piątek wiceminister finansów w Programie 1 Polskiego Radia. - To są środki, które realnie wspierają w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe - dodał i przekonywał, że rząd PiS w kontekście podatkowym idzie drogą uproszczeń i ułatwień. Artur Soboń mówił również o kontrolach skarbowych. - W 2022 roku mieliśmy 22 tysiące kontroli i one miały większy skutek, niż 150 tysięcy kontroli rocznie za czasów premiera Donalda Tuska - powiedział.

Wiceminister finansów Artur Soboń: Senat zajmie się pakietem Slim VAT 3

Artur Soboń poinformował, że przygotowywana jest duża zmiana ordynacji podatkowej. Przypomniał, że w najbliższym tygodniu Senat zajmie się pakietem Slim VAT 3. To ustawa wprowadzająca kolejne rozwiązania, które mają uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT. Jak wskazał wiceminister, największymi beneficjentami, przeprowadzonych przez rząd zmian w podatku dochodowym, są szeroko rozumiane rodziny. Artur Soboń wskazał, że dane te są widoczne tzw. klinie podatkowym, czyli sumie obciążeń, które płacimy państwu, pomniejszonej o transfery od tego państwa. - Jeśli spojrzymy na spadek tego klina, to widzimy, że w 2015 roku obciążenia płacone przez singli i rodziny różniły się tylko o 2-3 punkty procentowe. Dzisiaj dla rodzin nastąpił spadek obciążeń z 33 punktów procentowych do 11 - mówił wiceminister.

Wiceminister finansów Artur Soboń: Jest coś do zrobienia w systemie podatkowo-składkowym

13 i 14 maja w Warszawie odbędzie się konwencja PiS, podczas której przedstawione mają zostać pierwsze elementy programu partii rządzącej. - Pewnie jest coś do zrobienia w systemie podatkowo-składkowym, na ten drugi element położyłbym bardziej nacisk - wskazał wiceminister Artur Soboń, pytany o propozycje programowe PiS. - Zdaje sobie sprawę z tego, że ludzi najbardziej interesuje podatek dochodowy, albo VAT, ale to na ten element składkowy położyłbym bardziej nacisk - mówił.

Więcej o: