Od ciasteczka do 200 mln zysków ze sprzedaży. Karol III zarabiał nie tylko na swoim pochodzeniu

Książę Karol III zarabiał nie tylko na swoim arystokratycznym pochodzeniu. Od kilkudziesięciu lat jego firma produkuje ekologiczną żywność, a pierwszym jej produktem były owsiane ciasteczka. Mimo początkowych problemów firma ostatecznie odniosła sukces i dziś notuje przychody rzędu 200 mln funtów.

Jako książę Walii i Kornwalii Karol III zarabiał głównie na nieruchomościach komercyjnych - przypomina Forbes. Same księstwo Kornwalii wypracowało w 2021 roku ponad 50 mln dol. wpływu z wynajmu ziemi handlowcom, farmerom i osadnikom, z czego 30 mln dol. trafiło do Karola III i jego potomków. Ponadto mógł liczyć na Suwerenny Grant, który w 2021 roku wyniósł 2,5 mln dol. Ale jako książę zarabiał również na innych rzeczach, niekoniecznie związanych z jego pochodzeniem.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Na czym zarabiał Karol III?

Niedawno książę rozpoczął współpracę z brytyjską firmą Penhaligon's. I choć zysk z tej współpracy nie wynika bezpośrednio z jego przynależności do brytyjskiej arystokracji, to z pewnością jest to odcinanie od niej kuponów. Razem z Penhagilon's stworzyli bowiem perfumy Highgrove Bouqete, których zapach jest inspirowany ogrodami z jego rezydencji, czyli właśnie Highgrove. Perfumy są na rynku od niecałego roku i nie wiadomo jeszcze, ile przyniosły Karolowi III dochodu. 10 proc. ze sprzedaży trafia jednak na konto jego fundacji

Karol III ma też swój własny biznes, który założył jeszcze na początku lat 90. Wówczas marka nazywała się Duchy Originals i pod jej szyldem produkowano organiczne produkty spożywcze. Zanim ruszyła firma, książę już od dekady zajmował się produkcją ekożywności, a początek wszystkiemu dały owsiane ekoherbatniki ze zboża rosnącego w jego posiadłości w Gloucestershire. Ciastka były pierwszym produktem sprzedanym przez Duchy Originals. Biznes szybko się rozwijał, ale kryzys finansowy z 2008 roku prawie doprowadził firmę do bankructwa. Wówczas Karol III zwrócił się o pomoc do firmy Waitrose, w związku z czym marka zmieniła nazwę na Duchy Originals from Waitrose, a następnie na obowiązującą do dziś - Waitrose Duchy Organic. 

Pomoc okazała się zbawienna, a firma odżyła i ponownie zaczęła się rozwijać. Do 2017 roku, 25 lat po debiucie owsianego ciastka, w ofercie Duchy Organic znalazło się ponad 300 produktów, w tym owoce, warzywa, mięso i piwo. Rocznie sprzedaż sięga 231 mln dolarów. Część produktów jest eksportowano do 30 krajów na świecie, m.in. do USA, Niemiec, Japonii czy Australii - pisze BBC. 

Co z majątkiem Karola III? 

Duchy Originals należy do Fundacji Księcia Walii i to tam trafiają pieniądze ze sprzedaży produktów marki. Oznacza to również, że firma trafi w ręce następcy Karola III w roli księcia Walii i Kornwalii, którym zostanie książę William. Potwierdził to angielski król. - Nie będzie już dłużej możliwe, abym poświęcał tyle czasu i energii organizacjom charytatywnym i sprawom, na których tak bardzo mi zależy. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana i [trafi - red.] w zaufane ręce - powiedział cytowany przez Forbesa Karol III w swoim pierwszym przemówieniu do narodu. Portal zauważa, że choć William studiował zarządzanie rolnictwem na Cambridge, to jednak nie jest, jak jego ojciec, pasjonatem ekouprawy. 

Więcej o: