Breaking Bad po polsku. Policjanci zlikwidowali narkotykowe laboratoria. Ponad 4,8 tony narkotyków

Laboratoria narkotyków, które zaopatrywały dilerów w całej Polsce, zostały zlikwidowane przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Podczas ostatniej akcji przejęto 4,8 ton narkotyków wartych około 193 mln zł. W magazynach, które należały do zarządzającej laboratoriami grupy przestępczej, znaleziono m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA.

To była złożona i skomplikowana akcja, ale łódzcy policjanci CBŚP, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej rozbili narkotykowe zaplecze, które można nazwać polską odpowiedzią na Breaking Bad. Tyle że jej działalność odbyła się w rzeczywistości. Pierwszy cios w przestępczość narkotykową zadano na początku roku. W lutym zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych i przejęli ponad tonę częściowo skrystalizowanego klefedronu (4CMC) wartego 41 mln zł. Na terenie województwa wielkopolskiego stworzono laboratorium, w którym wytwarzano hurtowe ilości substancji psychotropowych. Produkcja odbywała się tam cyklicznie co kilka tygodni. 

Zobacz wideo Zandberg o marihuanie: Pierwszy krok, który powinniśmy zrobić, to depenalizacja

Breaking Bad po polsku. Policjanci zlikwidowali narkotykowe laboratoria

We wtorek poinformowano o kolejnych zakończonych sukcesem akcjach. W powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim na jednej z posesji zatrzymano 3 osoby. Znajdowało się tam laboratorium klefedronu. Zabezpieczono ponad 2,2 tony tego narkotyku. Wartość substancji, którą przejęli policjanci, szacuje się na około 89 mln zł. Kolejne uderzenie miało miejsc w  powiecie świeckim w województwie kujawsko-pomorskim. Tam również zlikwidowano laboratorium narkotyków. Tym razem znaleziono tam m.in. blisko 2,6 tony częściowo skrystalizowanej substancji. Prawdopodobnie był to tzw. klofedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 104 mln zł. Podczas akcji zabezpieczono także prekursory i odczynniki chemiczne niezbędne do wytwarzania narkotyku. Co więcej, na terenie powiatu świeckiego policjanci zlikwidowali magazyn narkotyków. Przechowywano w nim przygotowane do sprzedaży narkotyki. Znaleziono tam m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA.  

To nie koniec walki z narkotykowymi produkcjami

Narkotyki produkowane w zlikwidowanych laboratoriach - według policjantów - trafiały do kilku województw na terenie kraju. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty nielegalnego wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. W śledztwie jest jednak 13 podejrzanych. Funkcjonariusze nie wykluczają więc, że to nie koniec zatrzymań, a sama spraw wciąż nie została zamknięta i ma charakter rozwojowy. Dotychczas zlikwidowano w sumie 3 laboratoria 3CMC i 4CMC, przejmując przy tym 5,8 tony narkotyków, które uznaje się za powiązane z jedną grupą przestępczą

Więcej o: