Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami głosi, że za jednorazowe opakowania spożywcze będziemy dopłacać: 20 groszy za plastikowy kubek, w tym pokrywkę i wieczko, oraz 25 groszy za opakowanie żywności gotowej do spożycia. Jak czytamy, rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
W uzasadnieniu podkreślono, że powyższe rozporządzenie stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 3c ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Opłaty mają być pobierane nie tylko przez sklepy i lokale gastronomiczne, ale też przez automaty vendingowe, czyli automaty wydające napoje lub żywność. "Wysokość stawek opłaty ma na celu skuteczne zmniejszenie stosowania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, z uwzględnieniem społecznie akceptowalnego poziomu tej stawki" - wyjaśnia resort środowiska. Dalej czytamy: "Wprowadzenie tej opłaty ma na celu zniechęcenie nabywców do kupowania tego typu opakowań, z uwagi na ich negatywny wpływ na środowisko, w szczególności na środowisko morskie, oraz zachęcenie do nabywania i korzystania z ich odpowiedników wykonanych z innych materiałów lub opakowań wielokrotnego użytku. Przyjęte rozwiązanie powinno doprowadzić do odwrócenia w znacznym stopniu tendencji wzrostowych związanych ze stosowaniem tych produktów".
Dlaczego stawki wynoszą akurat 20 i 25 groszy? Resort środowiska wyjaśnia to w uzasadnieniu. "Stawki zostały określone przy wykorzystaniu wyników badania sondażowego przeprowadzanego w 2015 r. w odniesieniu do toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, przez ówczesne Ministerstwo Środowiska - 'Polacy o jednorazowych torbach zakupowych'. Powyższe badanie wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale kwotowym 11-20 gr, aż 79 proc. badanych zrezygnowałoby z zakupienia jednorazowej torby na zakupy. Wyniki tego badania zostały wykorzystane także w przypadku obliczenia stawki opłaty dla objętych tym rozporządzeniem opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będących opakowaniami" - czytamy.