Japonia zapowiada przekazanie miliarda dolarów pomocy. Na liście także Polska

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki przekazał podczas spotkania G7, że Japonia zamierza przeznaczyć miliard dolarów, by pomóc krajom graniczącym z Ukrainą, które przyjęły do siebie uchodźców. - Chcemy przyspieszyć współpracę międzynarodową - przekazał Suzuki.

Państwa, które wspierały ukraińskich uchodźców, mają otrzymać wsparcie finansowe z państwowego Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC) - poinformował Shunichi Suzuki w trakcie spotkania przywódców grupy G7 w mieście Niigata, na północ od Tokio. Ta instytucja finansowa oferuje pożyczki i inwestycje kapitałowe w zależności od konkretnych potrzeb finansowych konkretnych projektów - informuje Reuters.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Glapiński: Płaskowyż się skończył, inflacja spada na łeb, na szyję

Japonia chce przekazać miliard dolarów krajom, które pomogły ukraińskim uchodźcom

Według zapowiedzi japońskiego ministra, część przekazanych funduszy może trafić do Polski, jako kraju, który bardzo zaangażował się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Na początku trzydniowego spotkania przedstawicieli G7, minister Shunichi Suzuki przekazał, że fundusze mają również zostać wykorzystane w celu ułatwienia japońskim firmom inwestycji w tych krajach. - Chcemy przyspieszyć współpracę międzynarodową, potrzebną do przezwyciężenia trudności, z jakimi boryka się światowa gospodarka - przekazał Suzuki, cytowany przez agencję Reuters.

Podczas spotkania G7 ma również zostać potwierdzone dotychczasowe wsparcie finansowe dla Ukrainy oraz programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zostanie też zwiększona pomoc rozwojowa dla sąsiadujących z Ukrainą krajów.

Uczestnicy szczytu G7 przewidują dalsze sankcje dla Rosji

Uczestnicy G7, czyli  Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Włochy i Stany Zjednoczone będą również debatować, jak uniemożliwić Rosji obejście nałożonych na nią sankcji. Japoński minister nie wspomniał jednak o konkretnych działaniach, ani o wsparciu finansowym Ukrainy. Według niego należy teraz ocenić skutki wcześniej podjętych działań.

Przypomnijmy, w zeszłym roku JBIC podpisał z polskim Bankiem Gospodarstwa Krajowego porozumienie dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatu w Polsce oraz w krajach sąsiadujących z Ukrainą. 

Więcej o: