Jak podaje Business Insider, 15 maja uruchomiono nowe połączenie, pozwalające na komercyjny przesył energii elektrycznej między Polską a Ukrainą. Linia łączy stację Rzeszów z Chmielnicką Elektrownią Jądrową w miejscowości Niecieszyn. Kijów podkreśla, że inwestycja stanowi ważny element współpracy gospodarczej, która ma strategiczne znaczenie dla Ukrainy.
Od 27 kwietnia połączenie działało w trybie testowym. Jednak dopiero teraz zaczęto wykorzystywać linię do handlu energią elektryczną. Po naszej stronie granicy przetargi na udostępnianie zdolności przesyłowych organizują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W Ukrainie odpowiada za to firma Ukrenergo. Na stronie internetowej tego operatora sieci możemy przeczytać o szczegółach przedsięwzięcia. Łączna długość linii to niemal 400 km, z czego ponad 70 proc. znajduje się na terytorium Ukrainy. Koszt projektu po stronie ukraińskiej wyniósł 350 mln hrywien, czyli niespełna 40 mln złotych. Prace wykonane po stronie polskiej kosztowały ok. 30 milionów złotych. Polacy przekazali ponadto Ukraińcom bezpłatnie - jak czytamy na stronie Ukrenergo - "wiele sprzętu" niezbędnego do wdrożenia projektu.
Prezes zarządu firmy Ukrenego Wołodymyr Kudrytski podkreślił, że nowa linia komercyjnego przesyłu energii elektrycznej wpłynie pozytywnie nie tylko na poziom bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, ale też całej Europy. - To był złożony, lecz korzystny dla obu stron projekt, który zrealizowaliśmy we współpracy z naszymi europejskimi kolegami. Jest to ważne zarówno dla Ukrainy, jak i dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Linia wzmocni połączenia między ukraińskim i europejskim systemem elektroenergetycznym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli importować prąd z Europy. Linia ta stanowi dodatkowy element europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i przyczynia się do rozwoju stabilnej sieci elektroenergetycznej w Ukrainie - powiedział Wołodymyr Kudrytski.
Znaczenie nowego połączenia docenił również premier Ukrainy. Denys Szmyhal przedstawił to przedsięwzięcie jako krok ku pogłębieniu współpracy Ukrainy z Unią Europejską - Podążanie Ukrainy w kierunku Unii Europejskiej to nie tylko kwestia ambicji, ale także konkretnych osiągnięć. Kontynuujemy udaną integrację sektorową z UE. Dodatkowa, potężna linia przesyłu energii zwiększa nasze możliwości eksportowe i importowe. Dzięki sprzedaży energii elektrycznej zgromadzimy środki na odbudowę energetyki przed nowym sezonem grzewczym. W razie potrzeby uruchomimy import i otrzymamy od naszych sąsiadów pomoc niezbędną w sytuacjach nadzwyczajnych. Ukraińcy będą mieli światło pomimo wrogich ataków rakietowych i dronów - stwierdził ukraiński premier.