"It's a sin"? Wokalista Pet Shop Boys przekonuje: pisanie piosenek z AI to nie grzech

Neil Tennant, który w 1987 roku w duecie Pet Shop Boys śpiewał hit "It's a sin", dziś zachwyca się sztuczną inteligencją i jej możliwościami. Wprost mówi, że AI może być przydatnym narzędziem przy pisaniu piosenek.

Pod koniec lat 80. Neil Tennant śpiewał o wstydzie, którym obarcza nas społeczeństwo, krzyczące zewsząd "to grzech, to grzech, to grzech". 35 lat później tekst piosenki Pet Shop Boys "It's a sin" niektórzy dopasowaliby do rzeczywistości, w której obecna jest generatywna sztuczna inteligencja. Artyści graficzni i scenarzyści walczą bowiem, by pracodawcy "nie grzeszyli" i nie nadużywali AI, próbując zastąpić nią ludzi. Blady strach padł również na branżę muzyczną, ale pojawiają się już pierwsze głosy, które bronią korzystania z sieci neuronowych w procesie twórczym. I nie są to byle jakie głosy.

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Pisanie piosenek z pomocą AI nie jest grzechem

Wokalista Pet Shop Boys w wywiadzie w Radio Times stwierdził, że sztuczna inteligencja może pomóc w przełamaniu blokady twórczej i ukończeniu piosenki. Możliwości, jakie daje AI, zachwyciły go, gdy 15-letnia córka jego menedżera poprosiła algorytm o napisanie piosenki w stylu Pet Shop Boys. 

W 2003 napisaliśmy refren do piosenki, ale nigdy jej nie skończyliśmy, bo nie mogłem wymyślić żadnego kolejnego wersu. Dziś możesz pokazać AI fragment utworu, a ona uzupełni brakujące elementy. Może potem to przepiszesz, ale niewątpliwie można używać tego jako narzędzia

- mówił Neil Tennant, cytowany przez "The Guardian". Muzyk mówił też, że jest pod wrażeniem projektu Abba Voyage, wirtualnej rezydencji, w której szwedzki zespół występuje pod postacią awatarów ich młodszych wersji.

Możliwości drzemiące w generatywnej sztucznej inteligencji będą próbowali też uwolnić programiści, którzy wezmą udział w międzynarodowym hackatonie (maratonie programowania) Hack To The Rescue. Patronem medialnym jest Next.Gazeta.pl, a więcej na temat wydarzenia zaplanowanego na 14 i 15 czerwca dowiecie się z poniższego artykułu. 

Branża muzyczna chce uregulować sztuczną inteligencję

Nie tylko obrazy czy artykuły. Sztuczna inteligencja z powodzeniem tworzy też muzykę i wykorzystuje do tego głosy prawdziwych gwiazd. Już jesienią ubiegłego roku Recording Industry Association of America (RIAA) ostrzegało firmy AI, że masowo naruszają prawa autorskie, wykorzystując muzykę do trenowania algorytmów. W kwietniu Universal Music Group zdjęło ze streamingów utwory, w których AI podszywało się pod Drake'a i The Weekend. 

Natomiast w marcu Entertainment Industry Coalition opublikowało serię siedmiu podstawowych zasad dotyczących relacji między sztuczną inteligencją a muzyką. Podkreślono w nich, że AI powinna "wzmacniać ekspresję u ludzi", ale zaznaczono też potrzebę zabezpieczenia interesów twórców w kształtowaniu reguł.

Więcej o: