Zakaz sprzedaży alkoholu nocą zbliża się wielkimi krokami. Pełna prohibicja w Krakowie

Kraków chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu nocą w całym mieście. Pomysł ten miałby wejść w życie 1 lipca br. Tym samym Kraków byłby pierwszym tak duży miastem z pełną prohibicją.
Zobacz wideo To nie USA, to autostrada A4. Pościg za kierowcą, który ukradł alkohol. I nie tylko pił

Rada Miasta Krakowa ma w środę (17 maja) podjąć decyzję w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu nocą w całym mieście. Zakaz miałby obowiązywać między północą a godz. 5:30 na terenie wszystkich dzielnic Krakowa z wyłączeniem restauracji i barów. Uchwała miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 r. Rady dzielnic nie są jednak jednomyślne w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży alkoholu - pisze krakow.pl.

Kraków szykuje zakaz sprzedaży alkoholu nocą. Pełna prohibicja

Urząd Miasta Krakowa zapytał mieszkańców, co sądzą o pełnej prohibicji w całym mieście. Badanie przeprowadzone od 25 października do 8 listopada 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1 100 pełnoletnich mieszkańców miasta wykazało, że za ograniczeniem sprzedaży alkoholu było 47,14 proc. osób, a 42,16 proc. było przeciw. Osoby niezdecydowane stanowiły 10,70 proc.

Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane i Skawina. "W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45 proc.) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4 proc.)" - wskazuje krakow.pl.

Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Kraków odnotował spadek interwencji policji

Pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych pojawił się w Krakowie po raz pierwszy w 2018 r. Radni miejscy podjęli uchwałę dotyczącą nocnej prohibicji, ale zakaz miał dotyczyć wyłącznie dzielnicy Stare Miasto. Ta decyzja nie spotkała się jednak z aprobatą, a Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał wstrzymanie tego zakazu. Sprawa ponownie trafiła na wokandę w 2022 r., ale do tej pory jej nie rozstrzygnięto. We wrześniu 2019 r. władze miasta podpisały natomiast umowę z przedsiębiorcami prowadzącymi 154 punkty oferujące sprzedaż napojów alkoholowych, zlokalizowanych w okolicach Starego Miasta. Do umowy nie przystąpiły stacje benzynowe i sieci hipermarketów. Przedsiębiorcy zadeklarowali, że w godzinach nocnych (od północy do 5:30) nie będą sprzedawać alkoholu. Według danych policji z początku 2020 r., liczba interwencji w rejonie sklepów monopolowych spadła o 7 proc. Jednak z uwagi na pandemię COVID-19 oraz trudną sytuację ekonomiczną krakowskich przedsiębiorców, 6 kwietnia 2020 r. obowiązywanie porozumienia na czas epidemii zostało zawieszone.

Więcej o: