Program PO pod lupą w "Studio Biznes". Ekspert mówi o kosztach

Wybory już jesienią, partie ruszyły więc z ofensywą i prezentują swoje programy. PO zapowiedziało m.in. babciowe oraz szereg ułatwień dla przedsiębiorców. O tym, czy program partii Donalda Tuska ma sens oraz ile będzie on kosztował budżet Karolina Hytrek-Prosiecka pyta w "Studiu Biznes" Andrzeja Domańskiego, głównego ekonomistę Instytutu Obywatelskiego. O inflacji, pensjach i cenach złota oraz surowców opowie natomiast Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 156

W październiku lub listopadzie (termin wyborów nie został jeszcze ustalony) Polacy zdecydują, kto będzie rządził Polską przez kolejne cztery lata. Niezmiennie od kilkunastu lat największe poparcie mają Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. PiS przedstawił swój program na konwencji programowej w ubiegły weekend. Donald Tusk prezentował natomiast założenia programowe PO na spotkaniach z wyborcami już w marcu.

W "Studio Biznes" o programie wyborczym PO

Gościem w 156. odcinku "Studia Biznes" był Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego. Prowadząca Karolina-Hytrek Prosiecka pytała go m.in. o program wyborczy Platformy Obywatelskiej. Ile będą kosztowały obietnice Donalda Tuska?

W odpowiedzi na Bezpieczny Kredyt 2 proc. PiS - Platforma zaproponowała kredyty hipoteczne 0 proc. Wśród obietnic znalazły się też te dla przedsiębiorców, jak przejęcie przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach od pierwszego dnia nieobecności w pracy. - Będziemy chcieli zaproponować w czasie pierwszych 100 dni naszych rządów po pierwsze kasowe rozliczenie podatku PIT dla tzw. małych podatników, czyli o przychodach ze sprzedaży poniżej 2 mln euro w skali roku. Będziecie płacili, wszyscy, których to obejmie, podatek dopiero po otrzymaniu płatności z tytułu faktury, gdy pojawią się realne pieniądze - mówił Donald Tusk na wyjazdowym posiedzeniu klubu KO w Poznaniu. Do tego PO chce, by 9 proc. składki zdrowotnej było rozliczane "wyłącznie od podstawowej działalności gospodarczej, a nie od np. sprzedaży składników majątku". Platforma planuje również wprowadzić babciowe, czyli świadczenia aktywizujące dla kobiet, w szczególności matek wracających na rynek pracy. 

W drugiej części programu Karolina Hytrek-Prosiecka rozmawiała z Arkadiuszem Balcerowskim. Ekonomista mBanku omówi szereg wskaźników makroekonomicznych, m.in. inflację, kwestie dotyczące wynagrodzeń oraz ceny złota i surowców. 

Zapraszamy do oglądania!

Poprzednie odcinki Studia Biznes znajdziecie na YouTube oraz Spotify:

Więcej o: