Szparagi przebiły barierę 50 zł za kilogram. Drożej niż rok temu. "Różnica widoczna gołym okiem"

Kilogram szparagów kupimy nawet za ponad 50 złotych za kilogram. To cena rekordowa, ale średnio za to warzywo także zapłacimy zdecydowanie więcej niż w zeszłym roku.

W 2022 roku cena szparagów w Polsce wynosiła średnio 32,71 zł za kilogram. Dużo? W tym roku za to warzywo zapłacimy jeszcze więcej. Średnio 37 zł i 23 gr (o 4 zł 52 gr więcej)  - tak wynika z danych aplikacji PanParagon, która przeanalizowała ceny szparagów od 1 kwietnia do 14 maja w 2022 oraz 2023 roku.

- Sezon na szparagi skłonił nas do tego, by porównać ceny tego warzywa rok do roku. Różnica widoczna jest gołym okiem - mówi Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. W badaniu uwzględniono zarówno szparagi zielone, jak i białe. 

Zobacz wideo Kto jest winny inflacji? Paweł Borys: Są cztery czynniki

Ceny szparagów rekordowo wysokie 

W tym roku rekordowa cena za 1 kg szparagów w tym wynosiła 51 zł 96 gr. Pobiła więc na głowę zeszłoroczny rekord, gdy wyniósł on "jedynie" 39 zł 98 g. Różnica między tymi skrajnymi cenami to aż 11,98 zł. Z drugiej strony najniższa cena za kilogram na tegorocznych paragonach to 27 zł 98 zł. Rok temu najtańsze szparagi udało się kupić za 21 zł 40 gr. W tym wypadku różnica jest nieco mniejsza, bo wyniosła 6,58 zł. 

- Czynników wpływających na droższe szparagi jest wiele. Głównym winowajcą podwyżek jest oczywiście inflacja, która w ciągu roku poczyniła spore postępy - wyjaśnia Antonina Grzelak - Cena szparagów ściśle wiąże się wyższymi kosztami paliwa, które jest niezbędne do zbiorów oraz transportu. Na ostateczny cennik tego warzywa wpływ może mieć także niedobór pracowników sezonowych czy też zimniejsze niż zazwyczaj przedwiośnie - tłumaczy dalej przedstawicielka aplikacji PanParagon. 

Szparagi coraz droższe

Ustalenie właściwej metodologii opisanego wyżej badania było skomplikowane. W zależności od sklepu szparagi sprzedawane są bowiem w innej gramaturze, dlatego ceny znacząco się różniły.  - W jednej sieci znajdziemy pęczek ważący 500 g, w drugiej 400g, a jeszcze innej 250 g. To zachęciło nas do znalezienia wspólnego mianownika i przeliczenia ceny z każdej gramatury do 1 kg. W ten sposób uzyskaliśmy w pełny przekrój cennika z badanych okresów - opowiada o ostatecznym rozwiązaniu tego problemu Antonina Grzelak.  

Więcej o: