500 plus - terminy wypłat. Kiedy otrzymamy świadczenie? Można to szybko sprawdzić

Kiedy spodziewać się wypłaty 500 plus? Terminy świadczeń mogą zostać utrzymane, zależy to jednak od tego, kiedy złożyliśmy wniosek. Datę przelewu można jednak prosto sprawdzić.

1 czerwca rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy dla programu Rodzina 500 plus. Świadczenie przysługuje rodzicom od czasu narodzin ich dziecka, do ukończenia przez nie 18 roku życia. Dotyczy to także dzieci w pieczy zastępczej.

Zobacz wideo

Rodzina 500 plus - terminy wypłat

Z początkiem miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zajmować się programem 500 plus na okres 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Warto jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku, by utrzymać ciągłość otrzymywania świadczenia i nie stracić. Osoby, które złożyły go w ostatnich tygodniach, powinny utrzymać swój wcześniejszy termin wypłaty świadczenia. Te, które zrobią to natomiast w czerwcu lub lipcu, mogą liczyć się z nowymi datami przelewów.

Wypłaty 500 plus mają miejsce: 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dnia miesiąca. W przypadku, gdy w przewidziany dzień wypłaty wypada święto lub niedziela, pieniądze trafią na nasze konta wcześniej. Przydzieloną przez ZUS datę wypłat możemy sprawdzić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu się na stronę i wejściu na nasz profil zobaczymy wykaz świadczeń. Wystarczy kliknąć zakładkę dotyczącą 500 plus. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o świadczenie 500 plus - jak złożyć?

By otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku - co roku nowego. Składać można je online za pośrednictwem portalu Emp@tia, a także przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Najkorzystniej wniosek złożyć jeszcze z końcem kwietnia, ale jeśli wpłynie on w czerwcu lub lipcu, otrzymamy za ten czas wyrównanie. Za wnioski złożone w lipcu pieniądze otrzymamy we wrześniu, ale z wyrównaniem dopiero od sierpnia. 

Więcej o: